W środę LTG Cargo wyśle ​​testowy pociąg na eksport na Ukrainę

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Pilotażowy pociąg z litewskiego przewoźnika kolejowego LTG Cargo na Litwę odbędzie się w środę, ponieważ Litwa i Ukraina zastanawiają się, jak pomóc krajowi, który był strasznie pogrążony w wojnie i utracił port, w eksporcie zboża i innych produktów.

Donosi o tym Bantas Mantas Dubauskas, przedstawiciel LTG.

Pociąg przetestuje trasę i przywiezie na Ukrainę kontenery z różnymi towarami – powiedział BNS Dubauskas.

Według niego przez Polskę na stację przejedzie pociąg około 15 peronów z około 50 kontenerami z Ukrainy. Stamtąd towar można przewieźć ciężarówką lub pociągiem do Kowna bez zmiany pojazdów.

Ministerstwo Transportu i Łączności zapowiada, że ​​trasa pilotażowa oferowana partnerom ukraińskim będzie przebiegać od terminalu medycznego na granicy polsko-ukraińskiej do portu w Kłajdzie na Litwie.

Jak poinformowały Koleje Litewskie, dwa terminale centrum medycznego będą mogły obecnie obsługiwać tylko jeden pociąg dziennie z taką przepustowością. ty gr.

Według ministerstwa, gdyby nie było ograniczeń w Polsce, przepustowość litewskich kolei pozwoliłaby przewieźć dwa razy więcej zboża, a w niedalekiej przyszłości roczna przepustowość mogłaby wzrosnąć do ponad 3 mln ton. ty gr.

Według Mariusa Skuodisa, ministra transportu i łączności, który spotkał się we wtorek z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskisem i polskim zarządcą infrastruktury kolejowej, uzgodniono, że stacja pod Trakikami na granicy litewsko-polskiej może działać lepiej. .

Solskis, który przebywa na Litwie, powiedział we wtorek, że porty litewskie i łotewskie mają dobre możliwości eksportu ukraińskiego zboża, ale głównym problemem pozostaje kolej na Ukrainie, a kraje bałtyckie są szersze niż w Polsce, ale według niego koleje są pracy i oczekuje się rozwiązania technicznego.

Według ministra na Ukrainie pozostało obecnie 20 mln. t zeszłoroczne zbiory gr. Przed wojną wyeksportowano około 5 mln. ton ziemi miesięcznie, a kraj chce zainwestować około 50 mln. t.

Solskis powiedział, że istnieją plany transportu nie tylko zboża, ale także innych upraw rolnych, które wcześniej eksportowano przez porty czarnomorskie przez Litwę.

Kstutis Navickas, minister rolnictwa, spotka się we wtorek z ministrem Ukrainy, mówiąc, że z lotu testowego na Litwę ma zostać dostarczonych 2000 ton ładunku.

Według K. Navickasa uważa się, że część wagonu jadącego z Litwy na Ukrainę mogłaby zostać wykorzystana do eksportu Achemy lub Lifosy na Ukrainę.

Jak podaje Ministerstwo Transportu i Komunikacji, w ubiegłym roku port w Kłajdzie przeładował 3,34 mln ton ładunków. t grd, górne 4,6 mln. t. W 2021 r. LTG Cargo miało około 2,4 mln. ty gr. Przesyłki lokalne wyniosły około 1,8 mln. t.

Ukraina zamierza w najbliższej przyszłości wyeksportować do 20 mln. ton pszenicy i kukurydzy z zeszłego roku.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.