W Słowenii odbywają się wybory parlamentarne, a sondaże wskazują, że prym wiodą liberałowie

Według sondaży opublikowanych przez agencję mediacyjną Mediana, słoweńskiego nadawcę publicznego i komercyjny kanał Pop TV, opozycyjny Liberalny i Zielony Ruch na rzecz Wolności (GS) był w stanie zebrać 35,8%, podczas gdy konserwatywna Demokratyczna Partia Słowenii (SDS) w moc – 22,5 proc. głos.

Jeśli wynik zostanie potwierdzony w oficjalnych wyliczeniach, będzie to oznaczać, że Ruch Wolnościowy, który zadebiutował w wyborach, będzie miał większe szanse na utworzenie kolejnego rządu w koalicji z mniejszymi ugrupowaniami centrolewicowymi na czele z nowicjuszem politycznym Robertem Golobo.

Byłby to cios dla populisty J. Janšy, któremu zarzuca się, że będąc u władzy, spycha kraj na prawicę.

Analitycy twierdzą, że obawy o rządy prawa wzmocniły opozycję w byłej jugosłowiańskiej republice.

55-letni Golob, były szef firmy energetycznej, obiecał przywrócić około 2 mln do „normalnej pozycji”. w alpejskim państwie z populacją i nazwał wybory „referendum w sprawie demokracji”.

Dziesiątki tysięcy ludzi regularnie zbierało się na antyrządowych wiecach, oskarżając Janša o autorytaryzm od czasu objęcia przez niego władzy w marcu 2020 roku.

Opozycja oskarża Janša o próby podważania instytucji demokratycznych i wolności prasy, jak jego sojusznik Orbán z sąsiednich Węgier.

63-letni Janša, który podziwia byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, obiecał stabilność, ogłaszając na bilbordach „Żadnych eksperymentów” i „Budujemy Słowenię”.

Jansa, który zawiązał krawat w barwach ukraińskiej flagi, jako jeden z pierwszych głosował we wsi Arnačė w północno-zachodniej Słowenii tuż po godzinie 19:00. lokale wyborcze otwarte w czasie lokalnym (8:00 Litwa).

„Wybory określą, jak Słowenia będzie się rozwijać nie tylko w ciągu najbliższych czterech lat, ale także w następnej dekadzie, ponieważ podjęto wiele projektów” – powiedział dziennikarzom Janša.

„Moment przełomowy”

„Jeśli ta dynamika się utrzyma, będziemy bardzo blisko tego za cztery lata (przy zaostrzeniu kontroli państwowej, jak na Węgrzech iw Polsce)” – powiedział Uros Eih, rzecznik jednego z głównych dzienników Słoweńcy, Delo. AFP.

Powiedział, że wybory były „punktem zwrotnym” między „liberalnymi i nieliberalnymi siłami politycznymi” w Słowenii.

„Mam nadzieję, że sytuacja się zmieni… Oczywiście większość ludzi nie jest zadowolona z rządu i sposobu, w jaki rządzi” – powiedziała AFP 21-letnia studentka psychologii Sarah Rigler w jednym z okręgów wyborczych Lublany.

R.Golob zajął stanowisko, kiedy w styczniu objął stanowisko lidera małej Partii Zielonych i przemianował ją na „Ruch Wolnościowy”.

Goloba jest również wspierany przez kilka centrolewicowych partii opozycyjnych i może potencjalnie stworzyć 90-osobową większość w parlamencie.

Analitycy spodziewali się wyższej frekwencji wyborczej i skupienia się na stylu zarządzania Janšy.

Do godziny 16:00 (17:00 czasu litewskiego) głosowało 49,3%. 1,7 miliona wyborców. W ostatnich wyborach parlamentarnych w 2018 r. 34,4% głosowało w tym samym okresie. wyborców, poinformowała Komisja Wyborcza.

W ciągu ostatnich dwóch lat wizerunek Janšy nadszarpnęły również nieporozumienia z Brukselą dotyczące rocznego zawieszenia finansowania krajowej agencji prasowej oraz opóźnień w mianowaniu prokuratorów do nowego organu antyterrorystycznego.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.