W Olity odbył się międzynarodowy turniej kajakowy polo

FOTO: Organizator

W sobotę i niedzielę na pływalni miejskiej w Alytus odbył się międzynarodowy turniej kajakowy polo „Alytus Cup-2022”. W tych tradycyjnych zawodach brały udział drużyny z Polski, Finlandii, Szwecji, Ukrainy i Litwy. Szwedzcy sportowcy wrócili do Olity po 30 latach.

Sportowcy startowali w trzech grupach wiekowych. W pierwszej lidze mężczyźni (10 drużyn), w drugiej młodzież do 17 lat i kobiety (6 drużyn), a w trzeciej dzieci do lat 14 (3 drużyny). W zawodach wzięła udział członkini Komisji Kajakowej International Canoe Kayak Federation (ICF) Eva Lindmark ze Szwecji, Hans Jensen z Holandii oraz Tony Griffin z Irlandii, członek Komisji Kajakowej Europejskiego Stowarzyszenia Kajakarstwa (EHA) był odpowiedzialny za inwentaryzację i ocenę.

W grupie dziecięcej rywalizowały trzy drużyny z Kaniovo (Polska), Katowic (Polska) i Alytus. Dla większości dzieci były to pierwsze starty. Rywalizacja była bardzo emocjonująca, radość zamieniła się we łzy, wiele osób musiało przewrócić się z kajaka i wziąć kąpiel. Ale dla małych kajakarzy była to bardzo dobra lekcja, zdobyte doświadczenie, spotkanie z nowymi przyjaciółmi. Największe szanse miały maluchy z Kaniovas, drugie miejsce zajęły Katowice, a trzecie najmłodsi kajakarze z Alytus.

W grupie młodzieżowej wzięło udział sześć drużyn. Konkurs ten nie był przeznaczony dla mieszkańców Olity. Połączona drużyna Alytus SRC i Daugai dobrze rozpoczęła rywalizację i wygrała mecz z rówieśnikami w Kaliszu, ale przegrała w innych meczach. Mieszkańcy Alytus ponieśli kolejną porażkę dla swoich rówieśników z Troków z powodu wejścia do półfinału. W walce o piąte miejsce kajakarze z Olity zmierzyli się z drugą drużyną z Kalisza. W tym meczu zawodnicy Alytus nie oparli się polskim kajakarzom, ponieśli porażkę i zajęli szóste miejsce. Zwycięzcami turnieju zostali młodzi szwedzcy kajakarze, drugim – reprezentanci Kaniovo, trzecim – reprezentanci pierwszego zespołu Kalisza. Kapitan drużyny Marius Čekanauskas, Kajus Raulinavičius, Vilius Gecevičius, Justas Serkovas, Nojus Sukackas, Samanta Dirsytė i Gabrielė Čepulytė, trenerzy drużyny Kęstutis Dambrauskas i Rimas Sukackas grali we wspólnym zespole ASRC-Daugai.

Najsilniejsza grupa mężczyzn ciężko walczyła. Pierwszego dnia drużyny rozegrały mecz grupowy. Alytus SRC-Alytus pomyślnie rozpoczęło konkurs. Drużyna Alytus odniosła dwa zwycięstwa i poniosła dwie porażki dla szwedzkiej drużyny narodowej i warszawskiego zespołu Povišle. Zajął trzecie miejsce w grupie, więc mógł dalej walczyć tylko o piąte ósme miejsce.

W walce o miejsca 5-8 zawodnicy Alytus spotkali się ze znanymi fińskimi rywalami. W listopadowym turnieju obie drużyny zagrały w finale. Fińscy kajakarze byli wtedy silniejsi. Jednak tym razem drużyna Alytus przegrała 2:1 w pierwszej połowie, pokazała dobrą grę w drugiej i odniosła świetne zwycięstwo 7:4. W kolejnym meczu, w walce o piąte miejsce, drużyna Alytus po prostu zmiażdżyła drugi zespół warszawskich Povišle 10:3 i zajął piąte miejsce.

W finale zagrała pierwsza drużyna warszawskiego Povišle oraz reprezentacja Szwecji. Kajakarze z Warszawy lepiej rozpoczęli mecz, jako pierwsi zdobyli bramkę i wygrali pierwszą połowę 2:1. Szwedzcy sportowcy nie byli jeszcze gotowi do wzniesienia ramion i w drugiej połowie próbowali rozkręcić grę w sposób, który sprawił, że czuć się dobrze. Polacy zagrali jednak lepiej i odnieśli mocne zwycięstwo 3:2 i zostali zwycięzcami turnieju. Drugie miejsce zajęli szwedzcy kajakarze, a troki zdobyli brązowe medale. Najbardziej produktywnym zawodnikiem turnieju był Karolis Latauskas z Alytusa (27 goli).

Kapitan drużyny Karolis Latauskas, Vilius Rasimavičius, Vytenis Licus, Eimantas Staniulis, Marius Kiškiūnas, Mindaugas Diksa, Kajus Kašelionis i Nojus Serkovas grał w drużynie Alytus SRC-Alytus. Drużyna jest bardzo młoda, ale drużyna prowadzona przez doświadczonych zawodników K. Latauskasa, V. Rasimavičiusa i V. Licausa zagrała bardzo dobrze – zajęła dobre piąte miejsce w turnieju.

Drużynie brakowało sukcesów w rozgrywkach grupowych, przegrywając ze Szwecją i pierwszymi zespołami z warszawskiego Powiśla, ale było to bardzo dobre przeżycie dla młodzieży z Alytus w rozgrywkach na tak wysokim poziomie. Trenerzy drużyny Kęstutis Dambrauskas i Rimas Sukackas byli zachwyceni.

Zwycięzcy i zwycięzcy drużyn otrzymali puchary, a zawodnicy medale i nagrody osobiste. Zwycięzcy turnieju w grupach mężczyzn i juniorów otrzymali nagrody – wiosła, założone przez litewsko-węgierską UAB Brača Sport.

Informacje organizatora

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.