W odbywających się w Wilnie mistrzostwach weźmie udział grupa przedstawicieli tradycyjnego japońskiego łucznictwa z ośmiu krajów Europy.

ZDJĘCIE: kyudo.lt

W Szkole Sportowej Tauras w Wilnie odbyły się III Mistrzostwa Bałtyku w Łucznictwie Tradycyjnym Japonii oraz X Mistrzostwa Litwy organizowane przez Litewską Federację Kyudo. Wzięło w nim udział 22 łuczników z Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Danii, Niemiec, Polski i Litwy. Co ciekawe, drużyny niemieckie i polskie wzięły udział w zawodach zdalnie poprzez transmisję wideo.

Zawody sędziowała Connie Brandl-Hoff, zwyciężczyni pierwszych Mistrzostw Europy z Niemiec, która posiada piątą kategorię instruktorów Dan i Renshi. Zawody odbyły się w ogólnej grupie kobiet i mężczyzn. Przestrzegano zasad Międzynarodowej Federacji Kyudo – strzelaj do celu o średnicy 36 cm z odległości 28m. Wyniki drużynowe obliczono po 36 strzałach (3 uczestników 3 razy na 4 strzały). Szesnastu łuczników, którzy wykazali najlepsze wyniki w rywalizacji drużynowej, wzięło udział w rywalizacji indywidualnej, która odbyła się na zasadzie dwóch strzałów.

Zwycięzcami zawodów drużynowych Mistrzostw Morza Bałtyckiego zostali:

I miejsce – zespół Alster Dojo z Niemiec (Larah Wessendorf, Holger Minks, Cordula Kühn),

2 miejsce – mieszana drużyna łotewsko-estońska (Denis Ugriumov, Dimitrijus Korolėjus, Etker Jõeleht),

Trzecie miejsce – drużyna MIL z Litwy (Vitalijus Bertašius, Darius Miniotas, Aurelija Vosylė).

Zwycięzcami zawodów osobistych Mistrzostw Morza Bałtyckiego zostali:

I miejsce – Bogdan Mytnik z Polski,

II miejsce – Holger Minks z Niemiec,

III miejsce – Aušra Vanagaitė z Litwy,

Aurelija Vosylė została zwycięzcą mistrzostw Litwy Kyudo, Vitalijus Bertašius i Aušra Vanagaitė zajęli drugie i trzecie miejsce po dodatkowych strzałach. Decyzją sędziego nagrodę za styl przyznano wspólnie Aurelii Vosyle i Cyprus Exterior za najpiękniejsze ujęcie.

Wyniki mistrzostw Litwy:

I miejsce – Aurelija Vosylė,

II miejsce – Vitalijus Bertašius,

Miejsce III – Aušra Vanagaite.

Jak mówi mistrzyni Litwy Aurelia: „Dla mnie każde dobre ujęcie jest jak namalowanie dobrego obrazu – wymaga nie tylko siły, cierpliwości, inspiracji, ale także doświadczenia. Wynik mistrzostw potwierdził mi, że dziesięć lat treningu Kyudo nie poszło na marne. Warsztaty jak zawsze to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć siebie oczami nauczyciela. To bezcenne doświadczenie. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy byli razem podczas seminarium i mistrzostw. »

Kyudo – japońskie łucznictwo. Jest to jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych orientalnych sztuk walki. Głównym celem Kyudo jest stan shin-zen-bi, co oznacza prawdę-szlachetność-piękno. Kiedy łucznik wykonuje prawy strzał (prawda), kierując się duchem prawości i pozytywnym nastawieniem do wszystkich ludzi i rzeczy (szlachetność), rodzi się wspaniały strzał (piękno).

Praktyka rozpoczęła się na Litwie w 2009 roku iw tym roku obchodzi 12. rocznicę.

kyudo.lt

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.