W Kownie rozpoczyna się największy na świecie festiwal muzyczny w krajach bałtyckich „The World is Sounding”

Od maja do września Gera Muzika Gyvai zaprasza mieszkańców i gości miasta i dzielnicy Kowna na jedno z najbardziej barwnych wydarzeń muzycznych w programie Kowno 2022! Festiwal odbędzie się w całej Litwie, gdzie wystąpi dwunastu artystów z pięciu kontynentów. W legendarnym miejscu Kowna – w kinie „Daina” festiwal otworzy ukraiński duet „Balaklava Blues”.

Czteromiesięczny festiwal zaprosi słuchaczy na piętnaście koncertów w mieście i dzielnicy Kowna, z których część będzie bezpłatna. Scena „World Sounds” zaprezentuje szeroką gamę muzyki, która przekracza granice gatunków, niektórzy wykonawcy zaproszą w wewnętrzną podróż, inni będą bawić i bawić tak, aby każdy, nawet najbardziej wybredny słuchacz, znalazł dźwięk blisko nich.

„Cieszymy się, że możemy przyczynić się do programu Kowno – Europejska Stolica Kultury 2022 i zaoferować nie tylko miastu, ale także mieszkańcom dzielnicy udział w ekskluzywnych koncertach world music. Ta muzyka pozwala nam lepiej poznać różne tradycje, promuje dialog międzykulturowy i tolerancję, zaprasza nas do odkrywania komunii, pomaga nam zrozumieć i poznać własne tradycje” – mówi Žilvinas Švarplys, założyciel GM Gyvai, który już zorganizował koncerty world music na Litwie od ponad szesnastu lat.

Zdjęcie organizatorów

GM Gyvai nieustannie rozpieszcza swoich słuchaczy nowymi odkryciami, więc większość artystów festiwalu wystąpi na Litwie po raz pierwszy, ale są też tacy, których publiczność już znała i pokochała. Na festiwalowej scenie spotkamy zarówno młode zespoły o międzynarodowej renomie, jak i dawnych muzyków. Oprócz dwunastu artystów zagranicznych, na festiwalowej scenie wystąpią dwa zespoły litewskie.

Kino „Daina” otworzy swoje podwoje na jedyny koncert

10 maja Ukraińcy otworzą Balaklava Blues Festival w Kownie w historycznym kinie Daina. Pierwsze kino o modernistycznej architekturze, zbudowane specjalnie dla filmów dźwiękowych, zostało otwarte w 1936 roku. Mieszkańcy Kowna oglądali filmy w okresie międzywojennym i sowieckim, a po kilkudziesięciu latach opuszczonych w okresie niepodległości ożywa ten chroniony zabytek architektury modernistycznej: powstaje wielofunkcyjna przestrzeń kulturalna dla kina, teatru, muzyki czy sztuki.

To niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć, jak zmieniają się zrekonstruowane przestrzenie dawnego kina i poczuć ducha modernizmu. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo – world music narodziła się na styku tradycji i modernizmu, lawirując między głębokimi tradycjami ludowymi a masową kulturą współczesnego świata.

Muzeum Miejskie w Kownie Zdjęcie

Balaklava Blues – muzyka na żywo

Tworzący duet Mark i Marička Marczyk poznali się i zakochali podczas Majdanu, a ich muzyka przeniknęła nie tylko w 2014 roku. Duch rewolucji to wyznanie przez współczesnego człowieka kraju naznaczonego wojnami i trudami oraz odbiciem bolesne doświadczenia i ich akceptacja, pozwalająca jej dalej oddychać i być wdzięczna za życie. Ta dojrzała akceptacja przeżywanego doświadczenia, która stała się integralną częścią tożsamości Balaklava Blues, łączy się z wolnością, nowoczesnością, radością, chwilą „tu i teraz”.

„Nasza tradycyjna muzyka przekazuje nasze doświadczenie tragedii wojennej, która obejmuje tysiące lat. Malujemy naszą historią, naszym wspólnym doświadczeniem i staramy się, aby była ona źródłem siły i jedności dla innych” – mówi Marichka Marczyk, czołowa piosenkarka i muzykolog, która spędziła ponad 20 lat podróżując po wsiach Ukraińców i studiując tradycyjny ukraiński. . polifonia.

Duet Balaklava Blues eksperymentuje z łączeniem polifonii ukraińskich pieśni ludowych i różnych etnicznych tradycji muzycznych z elektroniczną muzyką taneczną, trapem, dub stepem i innymi stylami, a ich doświadczenie wojny łączy się z charakterystycznym poczuciem bluesa na ukraińskich równinach, eksplodując w ciągu wieków żywych strun głosowych.

Balaklava Blues / Fot. Z. Saleki

Ducha rewolucji przepoje nie tylko sama kreacja grupy, ale także jej nazwa (kominiarka – nakrycie głowy, które zakrywa całą głowę oprócz oczu): „Czy znasz powiedzenie, że oczy są zwierciadłem dusza? Balaklava zakrywa twarz, ale odsłania duszę. Niezależnie od tego, czy jesteś na linii frontu, w domu, czy na scenie, nigdy tak naprawdę nie zdejmiesz kaptura. Może nie widać ich wizualnie, ale to nasz blues, niewidzialny tatuaż wyryty na naszych twarzach na zawsze” – mówi członek duetu Mark Marczyk.

Zapierającego dech w piersiach głosu „Balaklava Blues” warto posłuchać nie tylko na koncercie – teledyski duetu łączą w sobie porywający materiał dokumentalny z linii frontu, archiwalne materiały wideo i fragmenty popularnej radzieckiej animacji.

Życzymy miłego lata przy dobrej muzyce!

Organizatorzy zapraszają do odwiedzenia jak największej liczby koncertów, dlatego proponują abonament festiwalowy, który będzie ważny na ponad 30 koncertów festiwalu nie tylko w Kownie, ale także w Wilnie i nad morzem. dostępny.

A teraz – zapraszamy do poznania wykonawców festiwalu i doładowania energią dobrą muzyką! Festiwalowa playlista.

Program festiwalu w mieście i powiecie kowieńskim:

10 maja Kino „Chanson” – Ablaye Cissoko i Kiya Tabassian | Konstantynopol Ensemble (Senegal / Iran / Kanada)

24 maja Filharmonia Państwowa w Kownie – Subhira (Chile)

27 maja City Hall Summer Stage – BEZPŁATNY koncert orkiestry Mendoza (Meksyk)

Gniazdo 31 maja – Taikrest (Mali) z Afrodelic (Litwa)

Gniazdo 8 czerwca — Kuunatic (Japonia) z Shishi (Litwa)

28 czerwca Automat do gry – Opsa Deheli (Francja)

12 lipca „Gniazdo”

16 lipca Rock Leisure Hall – DARMOWY koncert Ak Dan Gwang Chil (Korea Południowa)

Gniazdo 26 lipca – Samba Touré (Mali)

3 sierpnia Sąd kościelny św. Sacramento – Al-Qasar (Bliski Wschód)

16 sierpnia Sąd kościelny św. Sacramento – Karolina Cicha i Spółka (Polska)

15 sierpnia Sąd kościelny św. Sacramento

Śledź World Sounds Festival Aktualności.

Z każdego zakupionego biletu na koncert Balaklava Blues 5 euro trafi na pomoc humanitarną na Ukrainie. Po okazaniu dokumentu Ukraińcy są wpuszczani na koncert bezpłatnie.

Koncerty w Kownie są częścią programu „Kowno – Europejska Stolica Kultury 2022”.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *