W galerii Muzeum Marijasa i Jurgisa Šlapeliai prowadzona jest akcja charytatywna wspierająca walkę Ukrainy

Wszystkich, którzy chcą wesprzeć walkę Ukrainy z agresją, zapraszamy w środę do galerii Muzeum Mariji i Jurgisa Shlapelii na imprezie charytatywnej.

W galerii muzealnej do 24 lipca. Odbywa się wystawa akwareli „Wojna na Ukrainie” autorstwa ukraińskiego artysty Danyło Mowczana. Jest to wspólny projekt galerii sztuki „Zielona Sofa” działającej we Lwowie i muzeum naszego kraju, którego celem jest nie tylko podnoszenie świadomości o sztuce ukraińskiej, ale także pomoc rozdartemu wojną krajowi i jego ludzi, podkreśla deklarację galerii muzeum Marija i Jurgis Shlapelii.

Litwinów zachęca się, aby nie „przyzwyczajali się” do wojny i nie przestali dawać. Akcja charytatywna zorganizowana w galerii muzeum ma również na celu zebranie jak największej ilości pieniędzy dla żołnierzy broniących Ukrainy.

Tutaj będzie można kupić odbitki prac eksponowanych na wystawie z podpisem autora i pieczątką galerii „Zielona Sofa” (cena 50 euro) oraz cztery oryginalne akwarele (cena wywoławcza – 300 euro).

Na imprezie charytatywnej wystąpi międzynarodowy chór męski „UNIA”, który zaśpiewa pieśni historyczne i wojskowe.

D. Movchan jest profesjonalnym artystą, od 2006r. pracował wyłącznie w dziedzinie sztuki sakralnej. Po 24 lutego, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, artysta zaczął tworzyć minimalistyczne, symboliczne akwarele – rodzaj pamiętnika okropności i tragedii wojny.

„Żaden kolor na świecie nie może przekazać tej tragedii. Nie ma słów, aby opisać ból, który odczuwamy. Życie w obliczu wojny wypełniło mój świat nieznośnym niepokojem. „ikony. W mojej duszy nie ma już spokoju i ciszy, aby Mogę nadal wysławiać Boga podczas tworzenia” – powiedział cytowany w raporcie ukraiński artysta.

D.Movchan urodził się w 1979r. we Lwowie. W latach 1995-2000 studiował we Lwowskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Zdobniczych i Stosowanych im. Iwana Trusza (Wydział Konserwacji) oraz w latach 2000-2006 – we Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk (Wydział Sztuki Sakralnej). Artysta od 2012 roku jest członkiem Związku Ikonografów Ukrainy.

Uczestniczy w wystawach od 2006 roku. Miał wystawy indywidualne nie tylko w ukraińskich muzeach i galeriach, ale także wystawiał prace w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Uczestniczył w ponad 90 międzynarodowych wystawach zbiorowych i plenerowych.

Prace artysty zostały zakupione przez kościoły i prywatnych kolekcjonerów na Ukrainie, w Polsce, Niemczech, Włoszech, Francji, Finlandii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.