Vegfest LT powraca po przerwie: weganie i kibice zostaną zaproszeni do Wilna i Kowna | Żywność

Uczestnicy będą mogli cieszyć się wegańskimi przekąskami, daniami na ciepło, deserami i napojami, różnorodnymi półproduktami, zamiennikami mięsa i nabiału, produktami ekologicznymi, naturalnymi kosmetykami i środkami czystości i nie tylko.

„Będzie to pierwsze duże wydarzenie od dwóch i pół roku. Handlowcy i goście tęsknią za zarówno wydarzeniami, jak i komunikacją na żywo” – powiedziała Ventė Viteikaitė, twórca Vegfest LT i mieszkająca w Wielkiej Brytanii.

Zdjęcie Gabrielė Morta Vilkė / Sale Viteikaitė

Pierwszy Vegfest LT odbył się jesienią 2016 roku w Wilnie, a rok później odbył się w Kownie. „Jego pomysł narodził się po udziale w największej na świecie imprezie dla wegan i tych, którzy im sympatyzują – Vegfest UK w Londynie, która w tym roku obchodzi dziesiątą rocznicę” – powiedziała V. Viteikaitė. W wydarzeniu tym co roku uczestniczy ponad pół tysiąca firm, odbywają się spotkania z najsłynniejszymi na świecie weganami, lekcje gotowania i pokazy filmowe.

Chcemy pokazać, jak szeroki jest wybór wegańskich potraw i jak pysznie smakuje.

Koncepcja Vegfest LT jest bardzo podobna. „Wydarzenie ma na celu zarówno zgromadzenie wegan, jak i przybliżenie idei weganizmu jak najszerszemu gronu odbiorców. Chcemy pokazać, jak szeroki jest wybór dań wegańskich i jaka jest pyszność” – powiedział organizator.

Fot. Gabrielė Morta Vilkė / Torčiukai na festiwalu

Fot. Gabrielė Morta Vilkė / Torčiukai na festiwalu „Vegfest LT”

Szybko rośnie liczba wegan i sympatyzujących z nimi

Ludzie na ogół wybierają weganizm ze względów etycznych – weganie uważają, że wykorzystywanie innych żywych istot do ich własnych celów nie jest właściwe. Dla innych ważnym aspektem zdrowia jest to, że dieta roślinna jest znacznie zdrowsza niż mięso. Jeszcze inni nalegają, aby nie szkodzić środowisku – szacuje się, że intensywne rolnictwo powoduje więcej szkód dla środowiska niż cała produkcja i transport łącznie.

Współczesny wegetarianizm datuje się na rok 1847, kiedy w Anglii założono Towarzystwo Wegetarian, a weganizm na rok 1944, kiedy weganie przestrzegający surowszych zasad oderwali się od niego i utworzyli odrębną organizację. Społeczność wegańska jest aktywną organizacją, która wsparła organizację pierwszych „vegfestów” na Litwie.

Fot. Gabrielė Morta Vilkė / Festival

Fot. Gabrielė Morta Vilkė / Festiwal „Vegfest LT”

Według komunikatu prasowego liczba wegan na całym świecie i na Litwie ostatnio gwałtownie wzrosła. Najpopularniejszy ruch jest w Izraelu, gdzie około jedna dziesiąta populacji uważa się za wegan. Oczywiście ruch cieszy się również dużą popularnością w rodzimym kraju – Wielkiej Brytanii, a także w Niemczech, Francji, krajach skandynawskich, USA, Kanadzie, Australii i Tajlandii. Nie jest jasne, ilu wegan jest na Litwie, ale największa w kraju platforma dla wegan – grupa na Facebooku „Lithuanian Vegans” – łączy obecnie ponad 36 000 członków.

„Kiedy zostałem weganinem, prawie nie znałem innych wegan, więc postanowiłem założyć tę grupę – nie spodziewałem się, że zyska na popularności. A kilka lat później narodził się „vegfest” – wspomina V. Viteikaitė.

Konferencje i zajęcia na razie nie wrócą

Według niej coraz więcej litewskich firm dostrzega i reaguje na zmieniające się potrzeby klientów. „Powstaje coraz więcej firm, które produkują lub importują towary przyjazne weganom” – powiedziała V. Viteikaitė. Część z nich będzie dostępna w kolejnym wydarzeniu.

Ponownie przyjmiemy gości z zagranicy – Łotwy, Estonii, Polski, Wielkiej Brytanii, a nawet dalekiej Japonii.

„Będziemy mieć zarówno weteranów weteranów, którzy nie przegapili żadnego wydarzenia od początku jego powstania, jak i nowicjuszy, którzy chcą się przedstawić naszej społeczności. Po zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu ponownie będziemy przyjmować gości z zagranicy – ​​Łotwy, Estonii, Polski , Wielkiej Brytanii, a nawet dalekiej Japonii” – zachwycał się organizator.

Fot. Gabrielė Morta Vilkė / Festival

Fot. Gabrielė Morta Vilkė / Festiwal „Vegfest LT”

Będzie 60 stoisk w Wilnie i 70 w Kownie, tak jak było przed pandemią” – wyjaśnił organizator.

Letni festiwal Vegfest LT odbędzie się w Wilnie w najbliższą sobotę 7 maja. Wileńskie centrum handlowe „Akropolis”. Później, 14 maja, będzie w zgiełku Akropolu w Kownie. Impreza odbędzie się w Wilnie i Kownie w godzinach 10:00-18:00. WOLNE WEJŚCIE.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.