Varuva i Kijów zgadzają się na wspólną kontrolę granic

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Prezydent Polski Andrzej Duda. Fot. Viaeslav Ratyński (Reuters/Scanpix)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Prezydent Polski Andrzej Duda zgodzili się podpisać dwustronną umowę o wspólnej kontroli granicznej i celnej. Ukraińcy muszą teraz łatwiej przekraczać granicę ukraińsko-polską.

Przywódcy obu krajów, będący pierwszą głową państwa, będą przemawiać w parlamencie na żywo od początku rosyjskiej inwazji.

Zwracając się do Rady Najwyższej, Duda powiedział, że w związku z przyjaznymi stosunkami między Varuwą a Kijowem, które uległy pogorszeniu zwłaszcza w czasie wojny wywołanej przez Rosję, przyszedł czas na podpisanie nowej umowy między Ukrainą a Kijowem Polska.

Przyszedł czas na zawarcie nowej umowy dobrosąsiedzkiej, uwzględniającej to, co mieliśmy w naszych stosunkach, przynajmniej w ostatnich miesiącach – mówi prezydent Polski, cytując Uniana.

Z kolei W. Zełenski podziękował polskiemu przywódcy i całemu narodowi za wsparcie i wzmocnienie stosunków dwustronnych.

Wezwanie A. Duda do najwyższego Rad. Fot. Viaeslav Ratyński (Reuters/Scanpix)

Dlatego zgodziliśmy się potwierdzić to w najbliższej przyszłości w stosownej umowie dwustronnej, najpierw o wspólnej kontroli granicznej i celnej, a następnie o przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej (UE) i warunkowej wspólnej granicy – ​​powiedział prezydent Ukrainy.

Pan Duda dodał, że nikt nie może czekać na naszą jedność i powiedział, że jego kraj zrobi wszystko, aby Ukraina stała się członkiem UE.

Prezydent RP zapewnia, że ​​wolny świat ma dziś twarz ukraińską i tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości.

Obawiano się, że Ukraina będzie musiała ulec żądaniom Władimira Putina. Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości. – Nic o tobie poza tobą – powiedział Duda, cytując „The Guardian”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.