V. Čmilytė-Nielsen wraz z innymi przewodniczącymi parlamentów UE odwiedziła innych uchodźców z Ukrainy

W środę przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktorija Čmilytė-Nielsen wraz z przewodniczącymi innych parlamentów Unii Europejskiej (UE) odwiedziła ośrodki dla uchodźców wojennych w Polsce, gdzie kontaktowała się z ukraińskimi kobietami.

„Obecnie odwiedzam tylko jeden z ośrodków dla uchodźców, na granicy z Ukrainą” – powiedział LRT przewodniczący Seimasu.

Według jego wiedzy Polska przyjęła już ok. 2,8 mln. uchodźcy wojenni.

„Naprawdę te kobiety, dzieci, z którymi teraz rozmawiam, z którymi się spotykamy, są oczywiście z jednej strony bardzo wstrząśnięte, az drugiej dziękują Polsce, Litwie i innym krajom, które je przyjmują” powiedziała.

Według niej wszyscy współprzewodniczący parlamentów jednogłośnie potępiają rosyjską wojnę na Ukrainie, a wizyta ma również na celu zebranie poparcia dla kraju, który cierpi z powodu wojny.

„Zapis działań Kremla i wojny Rosji z Ukrainą jest zasadniczo taki sam: potępiają go wszyscy parlamentarzyści, którzy tu przyjeżdżają, państwa, które reprezentują. A jednym z głównych celów takiej wizyty jest wypracowanie tak całkowicie jednolitego stanowiska w sprawie pomocy Ukrainie, zarówno z punktu widzenia jej akcesji do Unii Europejskiej, jak i prowadzenia bardzo aktywnej pomocy wojskowej oraz m.in. oczywiście o pomocy humanitarnej – powiedział przewodniczący litewskiego Sejmu.

Według niej, podczas wizyty można było konkretnie zobaczyć, jaki kryzys humanitarny dotknął Ukrainę, ale to mogła być tylko pierwsza fala.

„Biorąc pod uwagę, że wojna się nie skończyła, że ​​akcja wojskowa trwa, jest to kryzys humanitarny, którego nie widzieliśmy od II wojny światowej i który oczywiście może być naszym celem dzisiaj. Dzisiaj, ufni, dzieci, zrobić wszystko po powrocie do domu, aby pomoc dla Ukrainy nie ustała i nie wzrosła” – powiedziała V. Čmilytė-Nielsen.

Parlamentarzyści UE odwiedzili chełmski ośrodek dla uchodźców we Lwowskiej oraz ośrodek pomocy humanitarnej Ptak.

Polska jest głównym celem uchodźców z Ukrainy.

Na spotkaniu szefów parlamentów omówione zostaną także wspólnotowe i indywidualne wsparcie państwa dla Ukrainy, zbrodnie wojenne popełnione przez reżim kremlowski, sankcje wobec Rosji oraz perspektywy członkostwa Ukrainy w UE.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *