V. Čmilytė-Nielsen odwiedziła uchodźców z Ukrainy wraz z innymi przewodniczącymi parlamentów UE

„Obecnie odwiedzam jeden z ośrodków dla uchodźców, tuż przy granicy z Ukrainą” – powiedział LRT przewodniczący Seimasu.

Według jego wiedzy Polska przyjęła już ok. 2,8 mln uchodźców wojennych.

„Naprawdę te kobiety, te dzieci, z którymi teraz rozmawiam, które spotykamy, są oczywiście z jednej strony bardzo wstrząśnięte, a z drugiej dziękują Polsce, Litwie i innemu krajowi za to, że gościły ich – powiedział przewodniczący parlamentu.

Według niej wszyscy prezydenci parlamentów, którzy razem odwiedzili, jednogłośnie potępiają rosyjską wojnę na Ukrainie, a ta wizyta ma również na celu zebranie poparcia dla kraju, który cierpi z powodu wojny.

„Zapis działań Kremla, wojny rosyjskiej z Ukrainą, jest w zasadzie taki sam: potępiają ją wszyscy odwiedzający tutaj przewodniczący parlamentów, kraje, które reprezentują. A jednym z głównych celów takiej wizyty jest również zebrać tak całkowicie jednolite stanowisko w sprawie pomocy dla Ukrainy, zarówno w zakresie przystąpienia do Unii Europejskiej, jak i kontynuacji aktywnej pomocy wojskowej, a także oczywiście pomocy humanitarnej – powiedział szef litewskiego Sejmu.

Według niej, podczas wizyty można było praktycznie zobaczyć, jaki kryzys humanitarny dotknął Ukrainę, ale być może to tylko pierwsza fala.

„Biorąc pod uwagę, że wojna się nie skończyła, że ​​działania wojenne trwają, jest to kryzys humanitarny, którego nie widzieliśmy od II wojny światowej, może się jeszcze pogorszyć, więc oczywiście nasz dzisiejszy cel dzisiaj, po zobaczeniu na własne oczy, po rozmowach z uchodźcami, z dziećmi, aby po powrocie do kraju zrobić wszystko, aby pomoc dla Ukrainy była kontynuowana i zwiększana – powiedziała V. Čmilytė-Nielsen.

Przewodniczący parlamentów UE odwiedzili chełmski ośrodek dla uchodźców „Lwowska” oraz ośrodek pomocy humanitarnej „Ptak”.

Polska jest głównym celem uchodźców z Ukrainy.

Na spotkaniu liderów parlamentów planowane jest również omówienie wspólnotowej i indywidualnej pomocy państwa dla Ukrainy, zbrodni wojennych popełnionych przez Kreml, sankcji wobec Rosji oraz perspektyw przystąpienia Ukrainy do UE.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *