Ukraińscy uchodźcy fałszywie twierdzą, że zdewastowali sklep w Polsce

Wpis na portalach społecznościowych Facebook i Instagram przedstawia grupę potencjalnie nietrzeźwych młodych ludzi rozchodzących się w polskim supermarkecie.

Napis na filmie mówi, że sklep w Polsce został zniszczony przez uchodźców z Ukrainy.

„Niedługo przybędzie na Łotwę” – czytamy w komentarzu.

Płyta zatytułowana „Ukraińcy w Polsce” składa się z dwóch części – wydaje się, że sami mężczyźni je sfilmowali i chcieli uwiecznić ich wrażenia.

Młodzi ludzie zachowują się lekceważąco, zakłócają porządek publiczny, używają nienormatywnego słownictwa.

Ten film został szybko przechwycony przez twórców propagandy.

Zaczął nadawać za pośrednictwem wielu kont, które wcześniej rozpowszechniały teorie spiskowe i dezinformację na temat szczepień.

Użytkowników mediów społecznościowych wprowadza w błąd data – wszystko to rzekomo zostało zarejestrowane po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę – w drugiej połowie marca br.

To jednak nieprawda. 15 minut w kontakcie z dziennikarzami w Polsce potwierdzili, że film był kręcony w jednym z krajowych supermarketów, a nie na Łotwie, a nie w Niemczech, o czym wspominają internauci w komentarzach.

W rzeczywistości ten zapis został nagrany na długo przed wybuchem wojny – został po raz pierwszy opublikowany w rosyjskiej sieci społecznościowej Vkontaktedata zdjęć to 8 czerwca 2021 r.

Stop shot Vkontakte / Ukraińcy w polskim supermarkecie

Ucieczka przed wojną

W niedzielę Filippo Grandi, szef Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), powiedziałże 10 milionów ludzi uciekło już ze swoich domów na Ukrainie z powodu „katastroficznej” wojny w Rosji. osób – ponad jedna czwarta populacji kraju.

„Wojna na Ukrainie jest tak niszczycielska, że ​​10 milionów ludzi uciekło już ze swoich domów, w tym uchodźców w kraju i tych, którzy wyjechali za granicę” – powiedział.

Około 90 proc. uciekinierzy to kobiety i dzieci. Ukraińcy w wieku od 18 do 60 lat mogą zostać wcieleni do wojska i nie mogą odejść.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF szacuje, że ponad 1,5 miliona osób uciekło za granicę. dzieci i ostrzegł, że ryzyko handlu i wyzysku dla nich jest „realne i rośnie”.

Na Litwie zarejestrowało się już ponad 28,7 tys. osób. uchodźcy wojenni z Ukrainy, 12,4 tys. w tym nieletnich, zgłoszone przez Departament Statystyki w środę.

Przed konfliktem na terytoriach kontrolowanych przez władze ukraińskie – z wyłączeniem anektowanego Krymu i prorosyjskich regionów separatystycznych na wschodzie – mieszkało 37 milionów ludzi. ludzie.

Publikacja została przygotowana w 15 minut we współpracy z Facebookiemktórego celem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się wprowadzających w błąd wiadomości w sieci społecznościowej. Przeczytaj więcej o programie i jego zasadach – tutaj.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.