Ukraina wezwała do niechcianej wizyty prezydenta Niemiec

Frank-Walter Steinmeier, Prezydent Niemiec. Zdjęcie: Christiano Spicker (Imago/Scanpix)

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział we wtorek, że przestanie odwiedzać Rosję atakującą Ukrainę wraz z innymi przywódcami Unii Europejskiej, ale otrzyma odpowiedź Kyjiv, że nadal nie jest mile widziany.

To acibrocto otrzyma F.-W. Steinmeier, były minister spraw zagranicznych, był krytykowany w Niemczech i za granicą za wieloletnią politykę poprawy stosunków z Moskwą, którą sam później popełnił przez pomyłkę.

Przemawiając podczas wizyty w Warszawie F.-W. Steinmeier mówi, że planuje spędzić tydzień w Kijowie z prezydentami Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, aby zasygnalizować silną europejską solidarność z Ukrainą.

Zamierzałem to zrobić, ale to oczywiste i muszę podkreślić, że nie było to pożądane w Kijowie – powiedział dziennikarzom oficjalny przywódca Niemiec.

Niemiecki dziennik Bild zacytował anonimowego ukraińskiego dyplomatę, a ja powiedziałem: Wszyscy wiemy o bliskich związkach Steinmeiera z Rosją…nie ma go w tej chwili w Kijowie. Zobaczymy, czy to się zmieni.

Sygnał niezadowolenia Berlina został wysłany, gdy kanclerz Niemiec został skrytykowany do czasu, gdy sam odwiedził Ukrainę poza premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem czy przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

socjaldemokrata F.-W. Steinmeier, prezydent Niemiec drugiej kadencji, był ministrem spraw zagranicznych w dwóch rządach. Od dawna znany jest jako polityk promoskiewski.

F.-O. Steinmeier był jednym z karczmarzy zasady Wandel durch Handel (zmiana przez handel). Zgodnie z tą koncepcją bliskie stosunki handlowe mogą pomóc we wspieraniu reform demokratycznych.

F.-O. Steinmeier popiera także kontrowersyjny projekt gazociągu importującego gaz Nord Stream 2, blokowany obecnie przez agresję Moskwy w pobliżu Ukrainy.

Niemiecki prezydent przyznał niedawno, że jego ustępstwo wobec rosyjskiego przywódcy Władimira Putina było złą polityką.

Wciąż mam nadzieję, że Władimir Putin nadal ma rozsądek – zwierza się przez tydzień w wywiadzie dla Spiegla.

Nie sądziłem, że rosyjski prezydent posunie się tak daleko, aby całkowicie zniszczyć swoją politykę, gospodarkę i moralność w pogoni za imperialnymi złudzeniami, F.-W. Steinmeiera.

Polityk dodał jednak, że jego własne poparcie dla projektu Nord Stream 2 było błędem.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.