UE zgodziła się na ułatwienie kursu ukraińskiej hrywny wobec euro

Ukraińska hrywna pieniędzy.

Unia Europejska postanowiła ułatwić uchodźcom ukraińskim dostęp do ich waluty, aby mogli bez kłopotów z bankructwem wymienić hrywny na walutę państwa członkowskiego, czyli euro.

Rada Europejska (KE) poinformowała, że ​​ambasadorowie państw członkowskich poparli jej zalecenie w sprawie konwersji banknotu hrywny, a inicjatywa ma zostać formalnie przyjęta i wejść w życie 19 kwietnia.

Dla wielu już 4,6 mln. Ukraińcy, którzy po rosyjskiej inwazji rozprzestrzenili się w Europie, mają trudności z wymianą pieniędzy, ponieważ wiele europejskich banków odmawia przyjęcia hrywny.

Wojna poważnie zakłóciła gospodarkę Ukrainy i zmusiła bank centralny kraju do ograniczenia kursu hrywny w celu zachowania znacznych rezerw silnego dolara amerykańskiego i euro.

Aby rozwiązać ten problem, Polska, ECU i inne kraje UE wdrożyły już systemy gwarantujące określony poziom kursów walut. W przeszłości EVS zalecał wszystkim państwom członkowskim to samo.

Zgodnie z oświadczeniem EVS, państwa członkowskie Wspólnoty są zachęcane do wprowadzenia krajowych systemów umożliwiających wymianę hrywny na podobnych warunkach w całej UE.

W ramach programu ukraińscy uchodźcy, w tym dzieci, mogli bezpłatnie wymienić w krajach UE do 10 tys. hrywien (310 euro) w lokalnej walucie.

Według raportu, przeliczenie musi nastąpić po oficjalnym kursie wymiany hrywny ustalonym przez Bank Centralny Ukrainy, a system musi działać od co najmniej trzech miesięcy.

Komisja Europejska proponuje również przyznanie 40 euro tygodniowo każdemu ukraińskiemu uchodźcy przebywającemu w bloku 27 azylu przez maksymalnie 13 tygodni.

UE już zaoferowała Ukraińcom status czasowej ochrony na okres do trzech lat, pozwalający im mieszkać i pracować w bloku oraz otrzymywać mieszkanie, edukację i opiekę zdrowotną.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.