UE zapewni 60 mln EUR Wojskowej Odnowy Drogi
Marius Skuodis, Minister Transportu i Łączności. Zdjęcie: Darius Januis (LRVK)
Minister transportu i komunikacji Marius Skuodis poinformował w czwartek, że rząd, przy wsparciu Unii Europejskiej, planuje w najbliższym czasie remont dróg, co zapewni lepszy przepływ wojsk stacjonujących na Litwie.

Otrzymaliśmy ponad 60 milionów funduszy europejskich. W przypadku połączeń mobilności wojskowej ogłosimy zatem przetarg w najbliższej przyszłości, na przykład jednym z głównych priorytetów będzie budowa Via Baltica z Mariampola w kierunku polskiej granicy, powiedział Skuodis dziennikarzom w Kownie.

Jak wyjaśnił później BNS doradca ministra Gabriel Vasiliauskait, ministerstwo udzieliło wsparcia Komisji Europejskiej lub otrzyma pieniądze z Europejskiego Mechanizmu Sieci Infrastruktury, spodziewane 7 kwietnia.

Litwa spodziewa się otrzymać ponad 73 mln LTL w ramach zaproszenia do finansowania projektów mobilności wojskowej CEF (Connecting Europe Facility BNS). EUR. Tylko wsparcie ministerstwa będzie dostępne 7 kwietnia, powiedział BNS G. Vasiliauskait.

Według niej, gdyby wniosek został zatwierdzony, Litwa sfinansowałaby dwa projekty transportu drogowego i kolejowego.

Dofinansowanie budowy Via Baltica ruo z Mariampola do granicy litewsko-polskiej i miejsca załadunku kolei w Palemonas zostało poproszone i powinno zostać otrzymane, mówi G. Vasiliauskait.

W Palemonas działa terminal intermodalny w Kownie, będący częścią europejskiego terminalu przeciwkolejowego Rail Baltica, który od 2020 roku jest połączony z europejską siecią kolejową. Terminal stał się również najbardziej wysuniętym na wschód torem europejskiego systemu kolejowego, na którym pociągi towarowe mogą osiągnąć europejskie standardy.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.