UE oficjalnie wszczęła postępowanie sądowe przeciwko Węgrom, które może zawiesić ich finansowanie

Zdjęcie Yveso Hermano (Reuters/Scanpix)

W środę Komisja Europejska (KE) oficjalnie wszczęła bezprecedensowe postępowanie sądowe w pobliżu Węgier, które może doprowadzić do wstrzymania unijnego finansowania Budapesztu z powodu niespełnienia standardów demokratycznych.

W środę komisarz UE ds. budżetu i administracji Johannes Hahn został upoważniony do obalenia węgierskiego rządu i formalnego zastosowania mechanizmu praworządności, powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schin.

UE nigdy wcześniej nie korzystała z tego mechanizmu w samej Wspólnocie. Nowy mechanizm został opracowany w ostatnich latach. Instrument kapitałowy został utworzony w 2020 r., po spotkaniu na szczycie w szczycie pandemii, kiedy to uzgodniono pełne zaciągnięcie pożyczki w celu zebrania 800 miliardów dolarów. Pakiet dotacji w euro i pożyczki windykacyjnej UE.

Budżetowe jastrzębie, w tym Austria i Holandia, wezwały do ​​wprowadzenia mechanizmu parytetowego, który zapewniłby właściwe wydatkowanie pieniędzy podatników.

Węgry i Polska opracowały nową procedurę przed najwyższym sądem UE. Jednak Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) zezwolił na jego stosowanie w lutym, twierdząc, że UE musi być zdolna do przestrzegania swoich wartości.

Parlament Europejski naciska na Komisję Europejską, by zastosowała wobec Polski i Węgier mechanizm leniency. PE podjął działania prawne, aby zmusić Komisję do działania.

Brak przejrzystości

Komisja Europejska twierdzi, że istnieje wiele wątpliwości co do dystrybucji i kontroli funduszy unijnych przez Węgry. KE zwróciła uwagę na brak przejrzystości, utrudnianie dochodzeń i ścigania na Węgrzech.

KE stwierdziła, że ​​naruszenia na Węgrzech były ignorowane przez ponad dekadę i sytuacja nie uległa poprawie. Decyzja KE sygnalizuje gotowość Brukseli do karania krajów, które odbiegają od unijnych wartości i są skorumpowane.

Środowa decyzja jest częścią procesu, który potrwa miesiące, a Węgry ostatecznie stracą dużą część UE. Ostateczną decyzję podejmie Rada UE.

Każde zaprzestanie finansowania będzie wymagało zgody tzw. większości kwalifikowanej, tj. co najmniej 55% UE, reprezentującej co najmniej 65% ludności Wspólnoty.

W ramach mechanizmu zastosowanego wobec Węgier UE może ograniczyć finansowanie, gdy naruszenia praworządności mają lub mogą mieć bezpośredni wpływ na budżet UE.

KE zauważyła, że ​​ostatecznie zdecydowała się na zastosowanie mechanizmu prawnego w Budapeszcie zamiast innego praworządności, co naruszało wysoki poziom korupcji na Węgrzech i brak należytego ścigania korupcji, co stanowiło mocny argument dla KE.

Nieporozumienia między Brukselą a Budapesztem nasiliły się od czasu dojścia do władzy węgierskiego premiera Viktora Orbana na ponad dekadę. Obrońcy praw obywatelskich twierdzą, że za rządów Orbána węgierski przywódca stopniowo przejmował kontrolę nad instytucjami demokratycznymi i przekazywał pieniądze nauczyciela przyjaciołom i rodzinie.

Pan Orbán wygrał niedawno swoją czwartą z rzędu kadencję, po której KE ogłosiła, że ​​wkrótce zacznie obowiązywać mechanizm praworządności.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.