UE obiecała Ukrainie myśliwce, ale kraje odmawiają ich dostarczenia

Prezydent RP Andrzej Duda. Zeskanowane zdjęcie

Prezydent RP Andrzej Duda powiedział we wtorek, że jego kraj nie przekaże samolotów wojskowych Ukrainie walczącej z rosyjską inwazją, ponieważ zostanie to uznane za „ingerencję militarną”. Bułgaria i Słowacja również odmówiły przeniesienia samolotów.

Rozszerzono stanowisko Bułgarii i Słowacji.

Pan Duda wyraził to stanowisko podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem podczas wizyty w polskiej bazie lotniczej Lasko, gdzie stacjonował personel NATO polsko-amerykańskich myśliwców F-15 i F-16.

„Nie wysyłamy naszych samolotów, bo oznaczałoby to militarną ingerencję w konflikt. NATO nie jest stroną tego konfliktu” – powiedziała Duda zapytana, czy Polska wyśle ​​samoloty do sąsiedniego kraju. Wysłała już broń i amunicję. .

Ponieważ ostatnio rządy Polski, Bułgarii i Słowacji odrzuciły pomysł wysłania samolotów wojskowych na Ukrainę, informuje Politico.

Tymczasem ukraińscy urzędnicy poinformowali, że piloci z tego kraju przylecieli do Polski w poniedziałek na pokłady samolotów dostarczanych przez kraje UE. Według Politico ukraiński parlament ogłosił swoje poparcie na Twitterze. Spośród 70 samolotów 28 przybędzie z Polski, 12 ze Słowacji i 30 z Bułgarii.

Jednak te ostatnie strony zaprzeczyły tej informacji.

Bułgarski premier Kiriłł Petkow wyjaśnił, że w samym kraju brakuje samolotów i ich części, które mogą być sprawne, nie ma wystarczającej liczby samolotów bojowych, by chronić swoją przestrzeń powietrzną, nie mówiąc już o użyczaniu ich „Ukrainie”.

„Słowacja nie dostarczy Ukrainie wojskowych myśliwców” – powiedział we wtorek rzecznik słowackiego Ministerstwa Obrony.

Te rozbieżne stanowiska utrudniały wczesne starania UE o objęcie funkcji koordynatora logistyki wojskowej dla Ukrainy. Według Politico, rozmowa o krajach przekazujących bojowników została wywołana przez szefa polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josepa Borrella, który odszedł od scenariusza podczas niedzielnej konferencji prasowej i odniósł się do możliwości.

Dyplomaci UE powiedzieli, że nieformalnie poprosił Bułgarię, Polskę i Rumunię, które wciąż używają sowieckich samolotów wojskowych, o przekazanie ich Kijowowi.

Zachodni sojusz wojskowy po raz pierwszy wysłał część swoich sił szybkiego reagowania do swojego wschodniego skrzydła w odpowiedzi na rosnące obawy związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Podczas wizyty w Polsce Stoltenberg powiedział, że NATO „nie ma zamiaru wysyłać wojsk na Ukrainę ani przenosić samolotów w ukraińską przestrzeń powietrzną”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.