Trybunał UE przyznał Polsce 0,5 mln za zamknięcie kopalni węgla. dobry dzień biznesie

Warszawski sąd nakazał w maju wstrzymać wydobycie węgla brunatnego, niskogatunkowego węgla brunatnego w kopalni odkrywkowej Turku. Praga, która skarżyła się na kopalnię, twierdziła, że ​​wydobycie węgla brunatnego na dużą skalę zagraża środowisku za granicą i narusza prawo UE.

Jednak polski rząd odmówił wykonania nakazu, twierdząc, że będzie to „zagrożenie” dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, jak na przykład elektrownia węglowa, która wytwarza około 7% światowej energii. energii elektrycznej kraju.

W czerwcu Praga zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) o przyznanie Polsce 5 mln euro. dziennie za nieprzerwaną produkcję w tej kopalni.

Rządy obu krajów podjęły również formalne negocjacje w sprawie sytuacji i obiecały osiągnięcie porozumienia.

Oprócz Czech na kopalnię i planowany rozwój narzekały także Niemcy. Te dwie strony twierdzą, że kopalnia zwiększyła również poziom hałasu i pyłu w okolicy.

Jednak największa polska grupa energetyczna PGE, która obsługuje zarówno kopalnię, jak i elektrownię, planuje wydobycie węgla w Turku do 2044 roku.

Kopalnia, działająca od 1904 r., zatrudnia około 4000 osób. ludzie.

Polska, która kiedyś działała prawie wyłącznie na węglu, teraz rozwija energetykę odnawialną.

Obecnie około 65%. Źródłem energii dla Polski jest węgiel kamienny, z czego 17% węgiel brunatny. Około 25 proc. energia kraju pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Kraj obiecał zamknąć swoją ostatnią kopalnię do 2049 roku.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *