TheAtrium Festival: Wystąpi wielu gości z różnych krajów

W przyszłym tygodniu, 17 maja, w portowym mieście rozpocznie się szósty festiwal teatralny TheAtrium. Zaprezentuje się na nim wielu gości z całego świata.

Na festiwal powróci wizytówka litewskiego projektu teatralnego, porzuconego w zeszłym roku z powodu pandemii. W tym roku w ciągu sześciu dni zaprezentowanych zostanie co najmniej 13 spektakli litewskich twórców.

Na festiwal przyjadą goście z Kazachstanu, Kirgistanu, USA, Grecji, Francji, Włoch, Łotwy, Polski i Szwecji.

„Rosja – kraj-agresor nie jest zaproszona na to wydarzenie. Będzie mniej gości ze Wschodu. Ale gdy jedne drzwi się zamkną, otworzą się inne. Skandynawowie bardzo zainteresowali się w tym roku wizytówką litewskiego teatru”. zamieni Kłajpedę w targowisko teatralne na tydzień, na którym postaramy się zaprezentować teatr litewski i nawiązać kontakty, aby międzynarodowość litewskiego teatru pozostała żywa” – powiedział Tomas Juočys, dyrektor Teatru Dramatycznego w Kłajpedzie.

Będziemy mieli gości, których wcześniej nie mieliśmy.

Druga część wydarzenia – program międzynarodowego festiwalu, w którym nie zabraknie również występów zagranicznych reżyserów, rozpocznie się 21 maja i potrwa do 22 czerwca.

Zaprezentowanych zostanie do czterech arcydzieł scenicznych – sztuka Alessandro Serry The Storm, oparta na sztuce Williama Szekspira o tym samym tytule. Oryginalne przedstawienie zaprezentuje także polski reżyser Grzegorz Bralis.

Przyjmiemy gości z Ukrainy i wielu ulubieńców Oscara Korszunowa, który pokaże sztukę „Wujek Wania” na podstawie sztuki Antoniego Czechowa.

„Myślę, że naprawdę warto, aby wszyscy byli na tych czterech przedstawieniach i oczywiście nie zapominać o litewskiej gablocie teatralnej, w której będzie wiele ciekawych rzeczy” – powiedział Gintaras Grajauskas, dyrektor artystyczny festiwalu.

Po programie międzynarodowym, publiczności zaoferowana zostanie innowacja – spotkania na żywo z reżyserami. To nie tylko świetna okazja, aby zobaczyć w Kłajpedzie najzdolniejszych przedstawicieli europejskiego teatru, ale także porozmawiać z nimi na żywo.

W teatrze publiczność zobaczy również instalację artystyczną, której szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.