tam jest jeszcze taniej, a wydana kwota tylko rośnie

Roczna inflacja na Litwie osiągnęła w maju 18,5%. Dla porównania, w maju 2021 r. wskaźnik ten wynosił tylko 3,5%.

Wiosną wyruszyli w trasę

Andrius Kamarauskas, dyrektor ds. bankowości codziennej w Šiauliai bankas, oblicza, że ​​w tym roku, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wydatki Litwy najbardziej wzrosły w hotelach (183%), restauracjach (154%), odzieży (119). %). %) oraz sklepy meblowe (71%). .).

„Te kategorie zostały szczególnie dotknięte kwarantanną, więc po jej zniesieniu następuje stały skok. Ponadto, gdy ceny zaczęły rosnąć, Litwini pospiesznie kupowali większe towary, takie jak meble, po niższych cenach za granicą, co niestety spowodowało jeszcze więcej inflacja – wyjaśnia ekspert.

W tym roku mieszkańcy wydają również znacznie więcej na paliwo (52%), artykuły naprawcze (45%), dentystów (40%), części samochodowe (39%) oraz apteki i sklepy z elektroniką (27%). Około 15% wydaje się na żywność. Później.

Najbardziej spadły koszty przesyłek kurierskich (28%). Spadły również 18 proc. wydatków w małych sklepach specjalistycznych.

Częściej jeździ do Polski

Litwini również nie zapomnieli o Polsce. Sąsiedzi są zawsze tańsi, więc częstotliwość wpłat i wydawane kwoty rosną. Według Šiaulių bankas, w pierwszych pięciu miesiącach tego roku, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, liczba płatności w fizycznych placówkach w Polsce wzrosła o 27%, a wydatkowana kwota wzrosła o 88%. W tym czasie liczba osiedli na Litwie wzrosła o 27%, a wysokość wydatków o 38%.

„Ceny rosną również w Polsce, mimo działań rządu, aby je powstrzymać. Jednak inflacja jest tam niższa niż na Litwie. tym razem na Litwie – odpowiednio 18,5 proc. i 38 proc. oczekuje się, że zmieni się znacząco.” A. Kamarauskas.

Czas mieć więcej pieniędzy

Ekspert zauważa, że ​​po wybuchu wojny na Ukrainie ludzie zaczęli zbierać więcej pieniędzy. W krótkim czasie zapotrzebowanie na gotówkę wzrosło 4-5 razy. Ale ustabilizował się w ciągu 3 tygodni i wynosi teraz 28%. niższy niż w ubiegłym roku w tym samym czasie.

Kolejną zmianą, zdaniem A. Kamarauskasa, jest większe niż przed rokiem saldo rachunków mieszkańców.

„Zostali nieco zmniejszeni po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, ale szybko wrócili do poprzedniego poziomu. Większość jednak ma tendencję do oszczędzania i nie wydawania wszystkich otrzymywanych dochodów, szczególnie w okresie poprzedzającym okres niepewności oraz zimne pory roku, które mogą być trudne finansowo ze względu na rosnące koszty surowców energetycznych” – mówi A. Kamarauskas.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *