Szklana pustka czy w połowie pełna? – Inicjacje handlowe

Fot. Władimir Iwanowo (V)

Biorąc pod uwagę dość niepewną sytuację geopolityczną i gospodarczą, trudno jest zoptymalizować się pod wiadomościami, ale wciąż jest pole do poprawy: nie sprawdziły się na przykład założenia, że ​​kapitał zagraniczny zacznie wycofywać się z Litwy. Plany rozwoju biznesu są nadal realizowane, ale, jak można się spodziewać, decyzje inwestycyjne zwalniają i wymagają czasu z powodu wojny na Ukrainie.

Z najnowszych danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że ​​napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) na świat wzrósł o 88% w 2021 r. w porównaniu z 2020 r., osiągając poziom 1815 mld. zł. Według OECD wzrosła również liczba projektów typu greenfield oraz inwestycji kapitałowych, ale wzrost ten jest skromniejszy w gospodarkach rozwiniętych: inwestycje kapitałowe wzrosły o 38% w 2021 r. w stosunku do 2020 r. Szacuje się, że napływ BIZ do organizacji powierzchni w 2021r. wygenerowanej przez reinwestycje Monni.

Według litewskiego departamentu statystycznego napływ BIZ na Litwę w ubiegłym roku spadł o 43,2% do 1,7 mld LTL. Z drugiej strony reinwestycje wzrosły o 34,3% do 1,6 mld. Według fDi Intelligence, w 2021 r. Liderem regionu w projektach BIZ jest milion mieszkańców, ale pozostajemy w tyle za Polską pod względem miejsc pracy na milion mieszkańców.

Aby dowiedzieć się więcej o sytuacji BIZ na Litwie, kliknij tutaj.

Invest in Lithuania (IL) szacuje, że pierwszy kwartał roku jest bardzo podobny do 2021 r.: 11 projektów zostało zatwierdzonych w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku, a 12 projektów zostało zatwierdzonych w tym samym okresie ubiegłego roku.

Wojna na Ukrainie będzie miała wpływ na BIZ, ale jest za wcześnie na prognozy długoterminowe. Decyzje firmy nie są podejmowane w pośpiechu, są dokładnie przemyślane i ważone. Widzimy, że znaczna liczba firm działających na Litwie nadal świadomie realizuje swoje plany rozwoju biznesu na Litwie – mówi Vida Staskonien, Dyrektor Departamentu Rozwoju Inwestycji IL.

Tam, gdzie sektor produkcyjny wyglądał nieco ostrożniej, ale ostatnio plany firmy w tym sektorze poprawiają się, zarówno dla obecnych inwestorów, jak i potencjalnych nowych inwestorów.

Przedstawiciele Wolnej Strefy Ekonomicznej (WSE) twierdzą, że zainteresowanie inwestorów nie słabnie, nie widać drastycznych zmian spowodowanych wojną na Ukrainie. WSE w Kownie szacuje, że w 2021 roku. Zainteresowanie inwestorów działalnością tutaj rosło, łączna kwota inwestycji przekroczyła 1 miliard. EUR, w tym 70% BIZ. Otrzymano duży projekt inwestycji kapitału zagranicznego.

Tomas Buzas, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki zarządzającej Kaunas FEZ, mówi, że od sześciu miesięcy trendy inwestycyjne i planistyczne pozostają stabilne, planowany projekt nie jest utrudniony, a planowany rozwój trwa.

Eimantas Kiudulas, dyrektor zarządzający spółki zarządzającej Klaipda FEZ Management, mówi, że obecnie więcej klientów planuje ekspansję niż rezygnację z planowanego projektu.

Pewne jest, że produkcja rozwinie co najmniej kilka zachodnich firm, które miały filie lub półfabrykaty na Białorusi, Ukrainie. Będą klienci, którzy skoncentrują swoją produkcję w UE, zamiast rozwijać się w Chinach – wyjaśnia E. Kiudulas.

Nie zamierza przewidywać przyszłości w przyszłości, ale według menedżera na razie dopiero po 2021 roku. Boom inwestycyjny byłby naturalny, gdyby inwestycja zaczęła stagnować, a nawet spadać ze względu na niepewność sytuacji geopolitycznej.

Kryzys stwarza wiele wyzwań, ale otwiera również dodatkowe możliwości. Przedstawiciele WSE zapewniają, że nie zamierzają się poddawać: łańcuchy inwestycyjne mogą stać się bardziej aktywne ze względu na zmiany w łańcuchach wartości, dlatego planowane jest wprowadzenie użytecznych trendów i określenie dobrobytu biznesowego w regionie bałtyckim w krótkim okresie.

Według V, przykłady wolnych stref ekonomicznych pokazują, że inwestorzy nie panikują z powodu toczącej się na Ukrainie wojny i że trwa rozwój istniejących biznesów, a plany dotyczące nowych inwestorów nie są realizowane. To prawda, że ​​proces ten prawdopodobnie będzie trochę powolny, ale przedstawiciele WSE nie wykluczają, że niektóre firmy, które doskonale zdają sobie sprawę z ryzyka i ewolucji rynków, ale jednocześnie mają wystarczające środki finansowe i , a zwłaszcza zdolność do wzrostu o poranku. Dlatego też wszystkie instytucje odpowiedzialne za przyciąganie BIZ powinny jeszcze bardziej aktywnie pośredniczyć w inwestycjach, a politycy nie mogliby dłużej patrzeć poza otoczenie inwestycyjne, a bardziej atrakcyjne warunki stałyby się nie tylko dla inwestorów zagranicznych, ale także dla inwestorów litewskich.

ARTYKUŁ REDAKCYJNY (redakcyjny) – odzwierciedlający postanowienia redakcji, piszący w jej imieniu, często bez wskazywania konkretnego autora, deszczowy, duński reagujący na każde wydarzenie, które ujawniło fakty lub trendy. W publikacji zamieszczono niewielki, często ten sam tom wszystkich artykułów redakcyjnych, zastosowano zwięzłą prezentację, uzasadnienie istoty pracy oraz elementy retoryki publicystycznej. słaba prezentacja wstępów, streszczeń, refleksyjnych ustaleń redakcyjnych. / encyklopedia dziennikarska /

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *