Szef Stowarzyszenia Rolników: pomoc państwa zaoszczędzi tylko kilka miesięcy

Zdjęcie stowarzyszenia Władimira Iwanowa (V)

5,8 mln dla Ministerstwa Rolnictwa. Szef Litewskiego Związku Drobiarstwa mówi, że wsparcie jest potrzebne, ale to nie rozwiązuje długoterminowego problemu biznesowego.

Według Vytautasa Tvelisa sektor drobiu cierpi około 1,5 miliona LTL miesięcznie z powodu rosnących cen, rosnących cen energii i innego zużycia. Strata w euro.

Czasami dostępne jest wsparcie, ale nie rozwiązuje ono długotrwałych problemów. To dodatkowe 3,8 miliona. Euro będzie oszczędzało przez 2-3 miesiące, gdyż oczekiwane wsparcie ma wynikać z następstw marca-maja. To ogromne wsparcie dla tego samego okresu, ale są ogony z zeszłego roku i wcześniejsze, które tego nie pokrywają, mówi BNS V. Tvelis.

W związku z wojną na Ukrainie Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło dodatkowe 3,8 mln łatów. Pomoc w euro dla rolników. Wcześniej Komisja Europejska zatwierdziła 2 mln. Litewski program pomocy dla hodowców brojlerów dotkniętych pandemią koronawirusa.

V. Tvelis twierdzi, że w dłuższej perspektywie koszty i przychody zostaną zbilansowane niższymi cenami i cenami dodatkowymi oraz rekompensatą za wyższe ceny energii.

Dziś na papierze nie widzimy jeszcze dokładnych różnic w zakresie kompensacji energii. Jeśli istnieje wsparcie, wiadomo, że pomaga branży, mówi.

V. Tvelis powiedział, że ceny drobiu ostatnio wzrosły, ale nie spodziewa się dalszego wzrostu cen. Według niego limit cenowy został już osiągnięty i sąsiednia Polska może dostarczać na Litwę tańsze produkty.

Aiku, sieci handlowe mogą się przeplatać, ale ceny hurtowe nie powinny wzrosnąć. Jest pewien limit cenowy, a po drugie mamy m.in. Polskę, która produkuje 20 razy więcej drobiu niż Litwa i zawsze ma nadwyżkę produkcji, którą tak jak Polskę można jeszcze sprzedać do sprzedaży detalicznej sieci po niższych cenach, według Polski.

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że w maju planowane jest 3,8 mln euro pomocy na ubój brojlerów i jaj. Według resortu od początku wojny do marca ceny drobiu wzrosły o ok. 20%, dzięki czemu dochód ze sprzedaży brojlerów i jaj nie został pokryty przez zwiększenie produkcji.

Od 2 mln. Euro dla hodowców brojlerów dotkniętych pandemią koronawirusa. Oczekuje się, że wsparcie złagodzi brak gotówki dla producentów i pokryje część strat, jakie ponieśli oni w wyniku ograniczeń podczas pandemii.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.