Szef Seimas NSGK: Pierwsze znaki wskazują, że nasze oczekiwania w Madrycie zostaną spełnione

Fot. Judita Grigelytė (VŽ)

Wczesne sygnały wskazują, że oczekiwania Litwy dotyczące posiadania brygady NATO i wzmocnienia obrony powietrznej znajdą odzwierciedlenie w dokumencie końcowym sojuszu na szczycie, mówi przewodniczący Seimas National Security and Defense Committee (NSGC).

„Właśnie wtedy do nas dotarło. Są też dobre sygnały o naszych celach – o transformacji zdolności NATO tutaj, o przejściu do brygady, a także o elementach obrony powietrznej i możliwości zorganizowania dywizji w każdego z krajów bałtyckich” – powiedział Laurynas Kasčiūnas podczas prezydencji przed szczytem w Madrycie w poniedziałek.

„Stale wzmacniamy nasze wysiłki dyplomatyczne w tym kierunku i na pierwszy rzut oka, jeśli chodzi o dokumenty końcowe, wydaje się, że jest duża szansa, że ​​nasze oczekiwania zostaną spełnione” – powiedział.

Litwę reprezentować będzie w Madrycie prezydent Gitanas Nausėda.

„Myślę, że w tym semestrze będzie można mówić o pozytywnym ukoronowaniu wysiłków wszystkich organów władzy” – powiedział parlamentarzysta.

Zdaniem szefa komitetu NSGC dokument przyjęty przez uczestników szczytu NATO utoruje Litwie drogę do dyskusji z Niemcami i innymi sojusznikami o ich udziale w tworzeniu brygady frontowej.

„Gdy tylko będziemy mieli dokument popierający powstanie brygady, musimy wziąć się do pracy i ruszyć z Niemcami, żeby wymyślić plan obowiązków, które musimy wykonać w zakresie infrastruktury, żeby negocjować z Niemcami w tym brygada po przybyciu na Litwę natychmiast” – powiedział BNS L. Kasčiūnas.

Według niego „najważniejsze jest to, że formułowanie NATO toruje do tego drogę”.

„Zgodnie z tym, co jest obecnie wiadome, muszą otworzyć nam możliwości porozmawiania o tym z Niemcami” – powiedział szef komisji Seimas.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział w poniedziałek, że Sojusz wzmocni siły rozmieszczone w skrzydle wschodnim w jednostki wielkości brygady.

Sojusz rozmieścił międzynarodowe bataliony w każdym z państw bałtyckich i w Polsce w 2017 roku.

Wcześniej litewscy urzędnicy mówili, że część brygady dowodzonej przez Berlin zostanie rozmieszczona w samym kraju, a część pozostanie w Niemczech i zostanie przydzielona na Litwę.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.