Święta 7 maja i inne ciekawe rzeczy – Respublika.lt

sobota 7 maja – 127 dzień roku (szósty dzień tygodnia w 18. roku), do Nowego Roku pozostało 238 dni.


1 zdjęcie

zdjęcie

mydło imieniny znane dziś Butautas, Butautė, Butenė, Butenis, Butė, Butys, Būtė, Būtys, Dana, Danė, Danutė, Doma, Domė, Domicėlė, Domicė.

7 maja – Wznowienie Dnia Prasy, Języka i Książki.

Ten dzień:

1904 zniesiono zakaz druku litewskiej prasy pisanej po łacinie.
1937 W Rydze, litewska drużyna męskiej koszykówki została mistrzem Europy.
1989 W Warniach odsłonięto pierwszy pomnik poległym za wolność i niepodległość Litwy w latach 1944-1945.
1995 Podpisanie umowy o zniesieniu wiz między Litwą a Polską.
2002 W 2006 r. utworzono fundusz charytatywny i wspierający współpracę Litwinów i Rosjan, dyplomatę, pisarza i działacza publicznego Jurgisa Baltrušaitisa, którego celem było rozwijanie kulturowych więzi między intelektualistami litewskimi i rosyjskimi.
2004 Litwa obchodzi setną rocznicę odzyskania pisma łacińskiego.
2010 Algimantas Kalinauskas, dyrygent, krytyk muzyczny i wieloletni pedagog Litewskiej Akademii Muzyki i Dramatu, zmarł w wieku 87 lat.
2011 LIONS, największy klub charytatywny na świecie, zainaugurował działalność Wileńskiego Klubu Kobiet LIONS, który większość swoich środków poświęca na pomoc dzieciom w trudnej sytuacji życiowej oraz współpracę ze Społecznym Centrum Dzieci i Młodzieży w Niemenczynie. Klub wspiera także Litewski Komitet Paraolimpijski oraz kilku niepełnosprawnych sportowców.
2016 W kompleksie pałacu Vileišiai odsłonięto dwie ważne tablice pamiątkowe dla litewskiej prasy i kultury Wilna. Tablica pamiątkowa zamontowana na fasadzie ulicznej pałacu głosi: „W tym pałacu 1904-1906. zbudowany przez Petrasa Vileišisa w latach 1906-1910. była redakcją i drukarnią pierwszego litewskiego dziennika „Vilniaus žinios”, w 1907 zorganizowano pierwszą litewską wystawę sztuki, w 1931 działało Litewskie Towarzystwo Naukowe założone przez dr J. Basanavičiusa i Litewskie Towarzystwo Oświatowe „Rytas” – 1940. Pamięci Pranasa Razmukasa, honorowego członka Stowarzyszenia Bibliotekarzy Litewskich, uhonorowano tablicą na fasadzie oficjalnego budynku zespołu pałacowego: Pranas Razmukas (1908-2002), bibliotekarz, który pilnował pałacu Vileišiai i jego kosztowności , mieszkał i pracował w 1902 roku”.

Cytat dnia: „Człowiek z cenną księgą w rękach nigdy nie może być sam” (K. Goldonis).

Subskrypcja gazet online


Nie zgadzam się – porozmawiajmy o tym!

Nie denerwuj się komentatorami, ale komentarze zawierające przekleństwa zostaną automatycznie usunięte bez przeprosin.

Respublika.lt zastrzega sobie prawo do usuwania niegrzecznych komentarzy, które są przyprawione, niezwiązane z tematem, podpisane czyimś imieniem, naruszają prawo, promują spam lub nawołują do przestępstw. Jeśli nawołujesz do przemocy, nienawiści rasowej, narodowościowej, religijnej lub innej, iskry Twoich słów mogą zamienić się w ciężką tonę w drodze do domu – na żądanie przekażemy Twoje dane do specjalnych służb litewskich.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.