Strażacy świętują profesjonalne święto – Święto Floriana

środa 2,7 tys. Litewskie strażacy obchodzą swoje święto zawodowe, dzień św. Floriana.

„Ryzykując na co dzień swoje życie i zdrowie, gasisz pożary, wpadasz w wypadki drogowe i eliminujesz ich konsekwencje. Dziękuję za to, życzę dobrego zdrowia i wytrzymałości. I jak najmniej ekstremalnych sytuacji! ”- przewodnicząca Sejmu Viktorija Čmilytė-Nielsen pogratulowała społeczności strażaków.

W południe na mszę św. meldował się Wydział Ratowniczo-Gaśniczy.

Po nich uroczystość św. Floriana. W uroczystości weźmie udział 200 urzędników z różnych miast Litwy. Najbardziej zasłużeni strażacy zostaną nagrodzeni za uczciwą i nienaganną służbę, uratowane życie i oddaną pracę.

Minuta ciszy na Placu Katedralnym uczci pamięć poległych ukraińskich strażaków. Do akcji dołączą strażacy łotewscy, estońscy i polscy. Na placu zostanie zainstalowana wystawa hełmów symbolizujących poległych strażaków.

Po uroczystym upamiętnieniu wystawa zainstalowana na Placu Katedralnym podpowie mieszkańcom, jak przygotować się na ewentualne katastrofy i jak zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Odbędzie się również prezentacja maszyn i urządzeń przeciwpożarowych.

Mieszkańcom w specjalnie wyposażonych namiotach doradzą specjaliści z ochrony cywilnej i strażacy państwowej, strażacy i ratownicy, funkcjonariusze i personel centrum pomocy ogólnej, szkół ratowniczych i centrum badań pożarowych.

Mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się, jak szkoli się strażaków, jak dzwonić pod numer alarmowy 112 w nagłych wypadkach, jak gasić łatwopalny olej, którego nigdy nie da się ugasić wodą. Będzie można również dowiedzieć się, jak działa czujnik dymu i gdzie powinien być zainstalowany w Twoim domu.

Młodzi uczestnicy imprezy odbędą kurs dla przyszłych strażaków, spotkania z dwoma strażakami bobrów.

Strażacy nakarmią wszystkich gości i uczestników owsianką ugotowaną na siekierze strażackiej.

Floriana, nie tylko w stolicy, ale w całym kraju, odbędą się msze św. w intencji strażaków, strażacy odbędą ceremonialne stopnie, złożą przysięgi, wysocy funkcjonariusze zostaną nagrodzeni, a w remizie odbędzie się dzień otwarty dla mieszkańców.

W tym roku na Litwie biegało 4,8 tys. osób. pożary zabiły 33 osoby, o 14 mniej niż przed rokiem. Liczba pożarów i zgonów spada z roku na rok, co wiąże się z większą odpowiedzialnością ludności, stosowaniem czujników dymu i regularnymi działaniami prewencyjnymi strażaków.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.