Straty „Orlen Lietuvos” w drugim kwartale sięgnęły 209 mln. USD

Michalas Rudnickis, dyrektor generalny AB Orlen Lietuva. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).

Strata netto litewskiego koncernu importowo-przetwórczego Orlen Lietuva, zarządzanego przez polski koncern naftowy Orlen, sięgnęła w drugim kwartale 209 mln. USD (204,4 mln euro po kursie z 5 sierpnia) i był 17,1 razy wyższy niż przed rokiem, w tym samym czasie, kiedy poniesiono 12 mln euro. Strata w USD.

Wyniki Mons za drugi kwartał odzwierciedlają napiętą sytuację makroekonomiczną na całym świecie, powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Mons Michalas Rudnickis.

Choć warunki makroekonomiczne na świecie ciągle się zmieniają, a czasem stają się niezwykle trudne, Orlen Litwa dąży do umocnienia swojej pozycji na rynku ropy i planuje znaczne inwestycje w rozwój – poinformował Rudnickis w komunikacie prasowym.

moje przychody wzrosły o 46% w drugim kwartale roku do 1,704 miliarda. USD (1,666 mld euro). W roku wzrostu światowe ceny ropy naftowej i produktów ropopochodnych na wiosnę gwałtownie wzrosły, poinformowała w piątek firma.

W drugim kwartale w porównaniu do pierwszego we wszystkich krajach bałtyckich sprzedano średnio o 12% więcej produkcji: na Litwie o 9%, na Łotwie o 15%, w Estonii o 14%.

Zakład Balandbirel przerobił 1,4 mln t ropy, czyli o 43% mniej niż w ubiegły czwartek, ponieważ na prawie 40 dni wydarzenia technologiczne zakładu zostały wstrzymane z powodu poważnych napraw i modernizacji.

Strata spółki przed opodatkowaniem, wynagrodzeniami, amortyzacją (EBITDA wg metody LIFO) wzrosła prawie 15-krotnie do 255 mln. USD (249,3 mln euro).

Według Mons, na wskaźniki z drugiego kwartału duży wpływ miała niestabilna sytuacja geopolityczna na świecie o 162,2 mln. Dolary (158,6 mln EUR) zdeprecjonują długowieczne aktywa firmy.

Zgodnie z zapowiedzią, skutki spadku wartości aktywów były spowodowane niestabilną sytuacją geopolityczną na świecie oraz zmiennością przyszłej wyceny rynku ropy.


Powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.