Stany Zjednoczone popierają tworzenie stałych baz we wschodnich państwach NATO”

Mark Milley, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów Stanów Zjednoczonych. Zdjęcie: Kevin Dietsch (AFP/Scanpix)

Stany Zjednoczone preferują stałe amerykańskie bazy wojskowe we wschodnim skrzydle NATO, ale regularne krótkoterminowe ruchy zamiast długoterminowego rozmieszczenia, powiedział we wtorek kluczowy generał Pentagonu.

Podczas gdy Rosja kontynuuje inwazję na Ukrainę, generał Mark Milley, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów Stanów Zjednoczonych, powiedział podczas spotkania Izby Reprezentantów, że kluczowi sojusznicy ze wschodnich krańców NATO chcą stałych amerykańskich baz.

„Myślę, że faktyczna obecność jest zawsze dobrym środkiem odstraszającym, zgodnym z pewnym zagrożeniem, jako ogólna zasada” – powiedział Mille. „Moją radą byłoby założenie stałych baz, ale nie rozmieszczanie ich na stałe”.

Powiedział, że przekłada się to na efekt stabilności poprzez rotację sił w stałych bazach, a koszty byłyby niższe niż w przypadku tradycyjnych baz amerykańskich za granicą, gdzie żołnierze są rozmieszczani przez dwa lub trzy lata i przyprowadzają rodziny. jako szkoły, placówki zdrowia i firmy. .

Amerykańscy sojusznicy w Europie, zwłaszcza trzy kraje bałtyckie, Polska i Rumunia, „są bardzo, bardzo chętni do ustanowienia stałych baz” – powiedział Millley.

„Zbudują je, zapłacą za nie”, powiedział Millley Komitetowi Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów.

Około 67 000 amerykańskich żołnierzy jest obecnie rozmieszczonych w Europie, głównie w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

Większość z nich mieszka w bazach zmianowych do trzech lat wraz z rodzinami. Bazy te są jak miniaturowe miasteczka z wieloma dodatkami, jak supermarkety, w których można kupić tradycyjne amerykańskie produkty.

Sekretarz obrony Lloyd Austin powiedział, że wszelkie wysiłki na rzecz rozszerzenia bezpieczeństwa w Europie Wschodniej są „pracą w toku”, która prawdopodobnie zostanie omówiona na czerwcowym szczycie NATO.

M. Milly i Ll. Austin rozmawiał z Komisją Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów w sprawie propozycji budżetu na 2023 r., ale przesłuchanie dotyczyło wojny rosyjskiej na Ukrainie i tego, co Stany Zjednoczone mogą zrobić, aby lepiej pomóc Kijowowi i zwiększyć bezpieczeństwo w całej Europie.

ll. Austin dodał, że niedawno odwiedził i rozmawiał z przywódcami krajów bałtyckich, zauważając, że jasno dawali do zrozumienia, że ​​doceniają tamtejsze wojska amerykańskie.

„Będziemy nadal współpracować z NATO w celu oceny potrzeb na przyszłość” – powiedział Ll. Austina. „Będziemy częścią tej decyzji”.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.