Sprytni złodzieje grasują w Polsce: odblokuj i uruchom samochód natychmiast dzięki Game Boy

Zasada działania gry we wszystkie klucze o nazwie Game Boy oraz sposób jej importowania po raz pierwszy opisali dziennikarze portalu informacyjnego Polsat News na początku lutego br. Udając kupców, spotkali producentów i dystrybutorów nowoczesnych urządzeń w Bułgarii.

Jak chwalili się pod przykrywką Polaków sprzedawcy, złodzieje samochodów z Europy i całego świata przyjeżdżają do Sofii, by kupić taniego, ale potężnego Game Boya.

Proste jak dwa razy dwa

Około 20 tys. Przedmiot, wynaleziony przez Bułgarów, przeznaczony jest do odblokowywania i uruchamiania samochodów z systemami bezkluczykowymi. Urządzenie ma wystarczająco dużo pamięci, aby pomieścić dużą liczbę kluczyków i zbliżając się do „zepsutego” samochodu, wybiera właściwy.© Wiadomości Polsatu

Po przybyciu do pojazdu z tym kluczykiem najpierw czterokrotnie odblokuj przycisk odblokowania drzwi. Maszyna wysyła następnie kod żądania, który urządzenie przechwytuje w ciągu 10-15 minut. „Digest” i podchodzi do samochodu, jakby miał swój kluczyk.

Chwyć za klamkę, otwórz drzwi, włącz samochód i odjedź. Nawet reporterowi Polsat News bez kryminalnego doświadczenia udało się w ten sposób dostać do zagranicznego pojazdu, a ten Game Boy staje się prawdziwym bólem głowy dla polskich organów ścigania.

Jak podaje portal informacyjny, Bułgarzy sprzedali już sąsiadom Litwy ponad 50 takich kluczyków, a w ubiegłym roku skradziono ponad 1000 aut. Specjaliści od alarmów współpracujący z wyszukiwarką samochodów Cobra Connex jako pierwsi dowiedzieli się o nowej technologii w naszym kraju – Polacy przyjęli wyniki dziennikarskiego śledztwa na transgranicznym spotkaniu.

Takie technologie nie były do ​​tej pory dostępne

„Jak mówią Polacy, posiadanie ukrytej osoby z tym urządzeniem na stacji benzynowej, myjni samochodowej, garażu podziemnym i kradzieży samochodów można po prostu masowo popełniać. Wciśnięcie tego przycisku zajmuje kilka sekund i jedzie się do siebie, a po samochód, który można zagwizdać w mgnieniu oka ”- mówi Vytautas Lukoševičius, zastępca dyrektora firmy Altas zajmującej się systemami bezpieczeństwa samochodów.


Sprytni złodzieje grasują w Polsce: odblokuj i uruchom samochód natychmiast dzięki Game Boy

© Wiadomości Polsatu

Według niego faktem jest, że kluczyk jest ważny więcej niż jeden raz, jest napisany jak oryginalny kluczyk, a samochód można bez problemu użytkować. Starsze urządzenia działały na zasadzie wzmacniacza: po odebraniu sygnału z klucza w domu był on wzmacniany i używany do odblokowania zaparkowanego obok samochodu.

W takim przypadku nie uruchomisz ponownie samochodu, gdy odsuniesz się od oryginalnego kluczyka i wyłączysz go. Dzięki Game Boy duplikat oryginalnego kluczyka jest produkowany w ciągu kilku sekund, co pozwala jechać gdziekolwiek chcesz, blokować i odblokowywać, wyłączać i uruchamiać samochód.

Niezwykle groźne dla „orientalnych” właścicieli

Według Lukoševičiusa od dłuższego czasu w Polsce dochodzi do masowych kradzieży Toyoty, a zwłaszcza Lexusa. Najczęstszym celem złodziei są pojazdy koreańskie i japońskie, które mają nieco prostsze fabryczne systemy bezkluczykowego dostępu.

„Te muszle, podobnie jak słoneczniki, prawdopodobnie zostaną natychmiast rozebrane i sprzedane na części”, mówi rzecznik Alto, dodając, że praktycznie każde bułgarskie urządzenie można „zhakować” za pomocą samochodu z systemem bezkluczykowym.


Sprytni złodzieje grasują w Polsce: odblokuj i uruchom samochód natychmiast dzięki Game Boy

© Wiadomości Polsatu

Według danych litewskiej policji w ciągu ostatnich 10 miesięcy ubiegłego roku w naszym kraju skradziono 224 auta, a w tym samym okresie w 2020 roku – 417 aut. Chociaż kradzieże pojazdów zmniejszyły się podczas pandemii, według firmy ubezpieczeniowej BTA, ludzie o długich palcach częściej wybierają drogie części samochodowe i przedmioty pozostawione w kabinie. Z kluczem takie przestępstwa mogą ucierpieć.

Właściciele BMW, Mercedes-Benz, Lexus, Volvo i Porsche są najbardziej dotknięci przez złodziei, z większością uszkodzonych części, reflektorami, lusterkami, odłączanym sprzętem multimedialnym i poduszkami powietrznymi.

Musisz znać kierowców i ubezpieczycieli

„Nie wiadomo, czy bułgarski wynalazek był kiedykolwiek używany na Litwie, ale trudno zrozumieć, że firmy oferujące ubezpieczenie casco prawie nie wymagają żadnej ochrony. Wystarczy, że kluczem są specyfikacje fabryczne. ludzie muszą wiedzieć, jak samochody mogą generalnie w dzisiejszych czasach są kradzione, a firmy ubezpieczeniowe muszą zacząć zwiększać żądania środków bezpieczeństwa” – jest przekonany V. Lukoševičius.

Istnieją systemy bezpieczeństwa, które pomagają odzyskać od wszystkich kluczowych operatorów, które są po prostu niezależnym immobilizerem elektronicznym lub immobilizerem z kartą identyfikacyjną. W tym drugim przypadku do alarmu dołączany jest immobiliser, a właściciel nosi przy sobie dodatkową kartę, za pomocą której urządzenie reaguje.

„Bez tego nie włączysz samochodu, nawet po zeskanowaniu i zrobieniu duplikatu fabrycznego kluczyka. Po wyłączeniu alarmu immobiliser zaczyna szukać karty – bez niej silnik jest po prostu zablokowany, co działa jako dodatkowy stopień bezpieczeństwa”, wyjaśnia specjalista ds. systemów bezpieczeństwa.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.