Setki młodych zawodników w turnieju judo w Budoka

„Ten turniej jest uzasadnionym dowodem na to, że judo jest popularnym i ulubionym sportem na Litwie” – podkreślił Karolis Bauža, założyciel klubu Budoka.

Zdobywca dwóch brązowych medali Mistrzostw Europy, Mistrz Młodzieżowych Mistrzostw 2009, 2012 Judoka Klub Budoka, prowadzony przez K.Baužę, uczestnika igrzysk olimpijskich w Londynie, jest już dobrze znany i ma swoje tradycje. Jednym z nich jest międzynarodowy turniej młodych zawodników.

„Byłoby to trzecie w tym roku, ale w zeszłym roku zakłóciła je pandemia, więc spotkamy się po raz drugi” – powiedział K. Baža, prezentując jutrzejsze jednodniowe zawody w Jonava Sports Center.

Będą wyjątkowe pod względem liczby uczestników: ponad 860 sportowców zgłosiło chęć spróbowania swoich sił podczas rejestracji.

– Jak narodził się pomysł na ten turniej? – zapytaliśmy K.Bauzę.

– Gdy tylko klub rozpoczął swoją działalność, nawiązaliśmy kontakty z kolegami nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą. Było jasne, że istnieje duże zapotrzebowanie na zawody judo dla dzieci, zwłaszcza początkujących. Początkowo organizowaliśmy własne turnieje wewnętrzne, aby młodzi sportowcy mogli się poznać, poznać i uczestniczyć w imprezach innych klubów. W końcu zdecydowaliśmy, że musimy podjąć inicjatywę tworzenia własnych tradycji. To, że znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce, potwierdził pierwszy turniej w Budoce, w którym wzięło udział ponad 700 uczestników.

Młodym sportowcom przydaje się spróbować swoich sił u zagranicznych rówieśników – zawodników o innym stylu i doświadczeniu.

– Tym razem zmierzą się chłopcy i dziewczęta do lat dziesięciu, dwunastu, czternastu i szesnastu lat. Dlaczego wybrałeś te grupy wiekowe pasjonatów judo?

– Większość uczniów w naszym klubie jest w tym wieku, dlatego staramy się doskonalić ich nie tylko podczas treningów. Z drugiej strony bardzo warto spróbować swoich sił w zagranicznych rówieśnikach – przeciwnikach o innym stylu i doświadczeniu. Przyjadą do nas dzieci i młodzież z Łotwy, Estonii, Polski, Belgii, Norwegii i Niemiec.

– Jak sobie poradzisz z takim napływem uczestników?

– Mamy już doświadczenie i wiemy, jak nasi koledzy radzą sobie z wieloma turniejami za granicą. Ważne jest, aby wszyscy trzymali się dokładnie harmonogramu walk i nie mamy wątpliwości, że to zrobią – w końcu żaden nowicjusz nie stanie na tatami.

– Kto będzie reprezentował Litwę?

– Najliczniejszą grupę stanowić będą prawdopodobnie studenci Budoki, a także młodzi zawodnicy judo z klubów w największych miastach naszego kraju – Wilnie, Kownie, Poniewieżu, Szawle, a także z Kiejdai, Elektrenai, Rokiszki, Połągi, Birża, Wiłkomierza, Pasvalys, Alytus , Nurkowanie.

– Czy zawodnik, który przegrał swoją pierwszą konfrontację, będzie musiał już ładować torbę podróżną w domu?

– Zaproponowaliśmy wszystkim drużynom, aby nie spieszyły się do wyjazdu, bo dzień po turnieju organizujemy zgrupowanie w Kownie. Tym samym ci, którzy doświadczyli goryczy porażki w Jonavie, będą mogli ją ukoić współpracując z doświadczonymi specjalistami, a zdobywając medale – dawać przykład.

Zdjęcie autorstwa Eitvydasa Kinaitis

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.