Seimas – zero VAT na produkty spożywcze


Stanowisko : 2022-06-23 16:22

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)
Seimas postanowił nie rozważać stosowania obniżonej stawki podatku od wartości dodanej (VAT) do wszystkich produktów spożywczych.

W czwartek parlamentarzyści nie wzięli pod uwagę poprawek do ustawy o podatku od towarów i usług przygotowanych przez członków litewskiej frakcji regionalnej Jonasa Pinskus i Andriusa Palionisa. 48 członków Sejmu głosowało za, 37 było za, a 28 wstrzymało się od głosu.

W innym głosowaniu poprawka opierała się na poprawie dla inicjatorów.

W imieniu Litewskiej Partii Demokratycznej Laima Nagien sil łatwo jest naliczać VAT nie na całą żywność, ale tylko na najważniejsze produkty.

Według wyliczeń Algirdasa Butkeviiusa, litewskiego członka frakcji Demokratów, po uchwaleniu przez Sejm poprawek o zerowym VAT na żywność straty budżetowe sięgną 250 mln litów. EUR.

Innego zdania są inicjatorzy nowelizacji, argumentując, że możliwe byłoby czasowe obniżenie podatku VAT, a wzrost konsumpcji zrekompensowałby te straty.

Irena Segaloviien, starszy doradca prezydenta ds. polityki gospodarczej i społecznej, powiedziała, że ​​na Litwie może zostać wprowadzone zwolnienie z VAT na produkty spożywcze w celu walki z wysoką inflacją.

Premier Ingrida Gintar Skaist mówiła wcześniej, że rząd nie zamierza iść za przykładem sąsiedniej Polski i zmieniać stawki VAT na żywność.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.