Sąsiedzi Ukrainy starają się o status kraju kandydującego do UE

Ogłosili to w Bratysławie prezydent Słowacji Zuzana Čaputova i jej polski odpowiednik Andrzej Duda. Obaj zapowiedzieli wspólną wizytę u kolegów z krajów UE, którzy sceptycznie podchodzą do przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE.

„Ważne jest, abyśmy rozmawiali o przyszłym statusie Europy i pokoju w Europie” – powiedziała Chaputova. – Nie oznacza to automatycznie pełnego członkostwa, które oczywiście musi spełniać kryteria. Nadanie statusu kandydata postrzegamy jako naturalny gest w trudnej sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się Ukraina. »

Duda podkreślił, że Ukraina nie tylko broni się, ale także Europy „przed obecnymi ambicjami Rosji i imperialnymi działaniami” i dlatego potrzebuje sygnału solidarności. „Wiemy, że dla dzisiejszego społeczeństwa ukraińskiego bardzo ważne jest odczuwanie przyciągania Zachodu” – powiedział, odnosząc się do przyznania w tym kraju statusu kandydata do UE.

Pani Čaputova i pani Duda pochwaliły również współpracę dwustronną między Polską i Słowacją. Jako przykład podali umowę, na mocy której polskie lotnictwo wojskowe będzie w przyszłości monitorować również słowacką przestrzeń powietrzną, aby Bratysława mogła przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.