S. Malinauskas o wyjazdach do Polski na zakupy: „Ludzie, którzy tu podróżują, wszystko dokładnie i krytycznie kalkulują…” – ZAWSZE

„W naszym kraju, republice bananowej, jak ja ją nazywam, niech wszyscy tu przyjeżdżają, Polaków bardziej wspieramy” – powiedział jeden z najsłynniejszych blogerów Skirmatas Malinauskas, rodak z wózkiem pełnym jedzenia, spotkał się w supermarkecie w Polska.

Aby zobaczyć na własne oczy, ilu Litwinów robi zakupy w Polsce i czy naprawdę można zaoszczędzić na zakupach u sąsiadów, były doradca premiera Sauliusa Skvernelisa, dziennikarz, a obecnie jeden z najpopularniejszych wideoblogerów, odwiedził Suwałki z lifestylowy show „Od…Do” Skirmatas Malinauskas.

„Pracując w rządzie słyszeliśmy porównania między Litwą a Polską – zawsze tracimy, a teraz tracimy jeszcze więcej ze względu na kurs złotówki i wprowadzone przez naszych sąsiadów ulgi w VAT. Ale zastanawiam się, czy ludzie, którzy tu podróżują, wszystko kalkulują precyzyjnie i krytycznie ”- mówi S. Malinauskas.

Przed pójściem do któregoś z supermarketów Skirmant przyzna się do tańszych zakupów w Polsce z odrobiną sceptycyzmu i pewną kwotą kosztów magazynowych, prawdopodobnie okaże się, że ludzie niczego nie oszczędzali. Po wydaniu prawie 45 euro i wyjściu z jedną torbą, Skirmatas nie krył rozczarowania, gdy zobaczył mnóstwo pustych półek i ludzi wpychających mięso i kasy do supermarketu.

W tym czasie Odeta Bložienė, ekspert finansowy, podzieli się prostymi wskazówkami w programie Od…Do pozowanych, które mogą znacznie uratować każdego z nas. Po odejściu pięć lat temu ze stanowiska eksperta finansowego w jednym z największych banków komercyjnych w kraju, Odeta przejął restaurację „George and the Dragon”, założoną przez jego siostrę, znaną prezenterkę telewizyjną i autorkę książek kucharskich Beaty Nicholson. Dziś to sieć ośmiu restauracji. Dlatego warto posłuchać wskazówek Odety, jak zarządzać pieniędzmi i oszczędzać.

Specjalista finansowy doradzający osobom rozważającym rozpoczęcie oszczędzania powinien najpierw zauważyć ich wydatki przynajmniej przez miesiąc. „Każdy, kto przeprowadza szczegółową analizę, jest zaskoczony, ile pieniędzy wydali na rzeczy bezużyteczne i bezużyteczne. Z pewnością zdecydowana większość tego unika” – powiedział Odeta.

Nie mniej ważne, zdaniem Odety, jest ustalenie priorytetów. „Nie kupuję zupełnie nowych ubrań, nie zwracam uwagi na nowe mody, nawet moja sportowa ma może 5 lub 10 lat. Nie kupuję też nowych rzeczy do domu, bo staram się żyć jak najmniej jak to możliwe i nie dać się przytłoczyć rzeczami, a moje dzieci noszą ubrania mojej siostry” – otworzy O. Bložienė. Na Litwie przeprowadzono wiele badań, które wykazały, że wielu z nas nie wie, jak zarządzać pieniędzmi. Odety, odbija się to nie tylko na corocznym wzroście długów, ale także na tym, jak i gdzie Litwini wydają swoje pieniądze. „Nie uczy się tego w szkołach, nie uczy się tego w wielu rodzinach, bo pieniędzy, zwłaszcza gdy ich brakuje, to nieprzyjemny i przygnębiający temat”.

W jaki sposób Odeta uczy już swoje 8- i 10-latki zarządzania pieniędzmi? Skirmatas Malinauskas usłyszy od rodaków, którzy robią zakupy – już dziś w lifestylowym show „…Do…”, o godzinie 20:00, tylko przez LNK.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.