Rosja wysyła coraz więcej ładunków do Królewca: będzie to miało poważny negatywny wpływ na ludność Litwy

Rosyjski sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew ostrzegł we wtorek Litwę, członka Unii Europejskiej i NATO, o „poważnych konsekwencjach” zakazując tranzytu niektórych towarów koleją do regionu Krasnodar.

Moskwa oskarżyła Wilno o zakaz tranzytu towarów sankcjonowanych przez UE po inwazji Rosji na Ukrainę.

„Rosja z pewnością zareaguje na takie wrogie działania” – powiedział Patruszew na spotkaniu ds. bezpieczeństwa regionalnego w regionie Krasnodar.

Dodał, że wypracowywane są „odpowiednie środki” i zostaną „podjęte w najbliższej przyszłości”.

„Ich konsekwencje będą miały poważny negatywny wpływ na ludność litewską” – powiedział Patrušev. Jego słowa były cytowane przez rosyjskie agencje informacyjne.

Rosja w poniedziałek zażądała od Litwy zniesienia zakazu tranzytu niektórych towarów koleją do regionu Krasnodar.

Wilno ze swojej strony powtórzyło bez nakładania jednostronnych ograniczeń i podkreśliło, że ograniczenia te wynikają z sankcji Unii Europejskiej. Szef unijnej polityki zagranicznej Joseph Borrell przemawiał również w poniedziałek wieczorem.

Ich konsekwencje będą miały poważny negatywny wpływ na ludność Litwy.

Litwa podkreśla również, że tranzyt lądowy między Kaliningradem a Rosją nie został zawieszony, a przewóz nieuprawnionych pasażerów i ładunków trwa.

Rosyjskie MSZ wezwało też we wtorek ambasadora UE w Moskwie Markusa Ederera w sprawie „antyrosyjskich ograniczeń” w tranzycie koleją dozwolonych towarów do regionu Krasnodar.

„Podkreślano, że takie działania, które naruszają odpowiednie zobowiązania prawne i polityczne Unii Europejskiej i zwiększają napięcia, są niedopuszczalne” – napisano w oświadczeniu resortu.

Ederer powiedział, że wezwał Rosję do „zachowania spokoju” i „rozwiązania problemu środkami dyplomatycznymi”, donosi TASS.

Silnie zmilitaryzowane terytorium Królewca, wciśnięte między Litwę a Polskę przez członków UE i NATO, nie ma granicy lądowej z Rosją.

Rosyjska Flota Bałtycka stacjonuje w regionie Morza Bałtyckiego, a Moskwa twierdzi, że rozmieściła w tym regionie rakiety Iskander zdolne do przenoszenia broni jądrowej.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.