Rosja wycofuje się z Charkowa, Ukraińcy kontratakują w Izumi, Azowstal nadal jest mocno zwolniony

CNN: Rosyjski plan okrążenia Ukraińców w obwodzie ługańskim nie powiódł się z powodu niepowodzeń na rzece Donieck

Plan rosyjskich sił, by otoczyć siły ukraińskie w obwodzie ługańskim, nie powiódł się, gdy okupantom nie udało się przekroczyć rzeki Donieck, podała CNN.

Dziennikarze przeanalizowali filmy z miejsca, w którym siły ukraińskie zburzyły rosyjskie mosty pontonowe na rzece Donieck i podsumowali, że na początku tego tygodnia rosyjskie siły zbrojne straciły do ​​70 jednostek sprzętu wojskowego.

Ukraińska 80. brygada szturmowa poinformowała w raporcie z bitwy, że „zniszczyła mosty pontonowe i udaremniła dziewięć prób przekroczenia granicy”. Armia ukraińska twierdzi, że Ukraińcy zniszczyli 73 rosyjskie czołgi i inne jednostki techniczne.

Według CNN liczbę tę potwierdza analiza materiału wideo z bezzałogowych statków powietrznych, na którym widać rosyjskie statki rozrzucone wzdłuż drogi na północ od rzeki, a także do połowy zasypane czołgi.

CNN pisze, że Ukraińcy z góry ustalili, gdzie Rosjanie najprawdopodobniej spróbują zbudować pontony i obserwowali zbliżanie się rosyjskich jednostek. Badanie możliwych przepraw rozpoczęło się co najmniej dwa dni przed rosyjskim testem.

Donieck szybko tonie i wydaje się, że Rosjanie potrzebują zmotoryzowanych holowników do ukończenia budowy mostu. Hałas był kolejną wskazówką dla jednostek ukraińskich, że próbują przeprawić się przez rzekę, pisze CNN.

Raport 80. Brygady stwierdza, że ​​„pomimo ciężkich strat wróg wciąż zdołał się przedrzeć… i osiedlić się na północnych obrzeżach jednej z osad”. Co najmniej 30 rosyjskich pojazdów i piechoty wciąż przeprawiało się przez rzekę.

Inni ukraińscy urzędnicy twierdzą, że jednostki rosyjskie, którym udało się przemieścić na północ od wsi Biłohorówka, są zablokowane.

„Zaciekłe i zaciekłe walki trwały około dwóch dni” – napisała 80. Brygada na swojej stronie na Facebooku. „Spadochroniarze zniszczyli całą grupę bojową batalionu inwazyjnego!”

Analiza otwartych źródeł sugeruje, że to prawdopodobnie prawda, ponieważ co najmniej 30 bojowych wozów piechoty zostało zaliczonych do wraku na miejscu pontonu, nie wspominając o tym, co mogło zostać zniszczone wśród sprzętu, który przemieścił się po drugiej stronie.

Instytut Studiów Wojskowych, analizując ten epizod, stwierdził, że „siły ukraińskie ryzykowały zadanie ciężkich strat siłom rosyjskim próbującym przejść przez Donieck”.

Fot. Armia Ukraińska / Zniszczenie rosyjskiego sprzętu wojskowego podczas próby przekroczenia rzeki Donieck

„Siły rosyjskie prawdopodobnie straciły impet potrzebny do pełnego przekroczenia rzeki Donieck” – dodał instytut.

Były generał dywizji australijskich sił zbrojnych Mick Ryan, który bada konflikt na Ukrainie, napisał na Twitterze: „Rosjanie wyraźnie zamierzali zainwestować w tę oś i włożyć w nią dużą siłę bojową.

Jest to więc prawdopodobnie większa rosyjska porażka, niż niektórzy przypuszczali” – powiedział Ryan na swoim koncie na Twitterze.

„W rezultacie nie tylko batalionowa grupa bojowa, ale prawdopodobnie cała brygada straciła prawdopodobnie dużo siły bojowej.

Co ważne, Rosjanie stracili rzadki sprzęt pokładowy inżynieryjny (i prawdopodobnie także inżynierów bojowych). Zasoby te nie są ani tanie, ani dostępne w dużych ilościach. A ich zapotrzebowanie podczas ataku jest wysokie” – napisał.

Niemożność przeprawienia się przez Rosjan od północy prawdopodobnie spowolniła ich atak na Ługańsk, który na razie zależy od wojsk przemieszczających się na wschód i południe przez linie frontu, które w tej chwili nie poruszały się zbytnio w ciągu miesiąca.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.