Rosja twierdzi, że zajęła fabrykę Azowstal, a dowódca pułku azowskiego poddał się

Senat USA zatwierdził 40 miliardów dolarów. dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy

Senat USA w czwartek w większości zatwierdził głosowanie w wysokości 40 miliardów dolarów. 37,8 mld USD pomocy wojskowej i gospodarczej dla Ukrainy i jej sojuszników.

Trzy tygodnie po tym, jak prezydent Joe Biden poprosił o skromniejsze 33 miliardy dolarów, Senat zatwierdził pakiet głosami 86-11, z pakietem pomocy o wartości 31,2 miliarda dolarów.

Chociaż wiele problemów z reżimem Bidena upadło po impasie zgodnie z liniami partyjnymi, wynik czwartkowego głosowania pokazał, że partie były w dużej mierze zjednoczone w zapewnianiu pomocy materialnej Ukrainie, aby mogła odeprzeć większe siły rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Zuma Press/zdjęcie: Scanpix/Joe Biden

Nie ma wątpliwości, że Biden wkrótce podpisze pakiet pomocowy zatwierdzony przez obie izby Kongresu.

„Przyklaskuję Kongresowi za przesłanie jasnego komunikatu z obu stron światu, że naród Stanów Zjednoczonych stoi po stronie odważnych obywateli Ukrainy w obronie ich demokracji i wolności” – powiedział Biden w pisemnym oświadczeniu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Stanom Zjednoczonym. „To pokaz silnego przywództwa i niezbędny wkład w naszą wspólną obronę wolności” – powiedział w nocnym oświadczeniu.

Amerykańska Izba Reprezentantów w zeszłym tygodniu zatwierdziła pakiet pomocy humanitarnej, gospodarczej i obronnej stosunkiem głosów 368 do 57.

„Wtedy to właśnie do nas dotarło. To pomoc, która może zagwarantować zwycięstwo Ukraińcom” – powiedział przywódca większości senator Chuck Schumer, wyrażając cel, który wydawał się prawie nie do pomyślenia, gdy Rosja rozpoczęła brutalną inwazję 24 lutego.

Niecałe pół roku przed wyborami, kiedy rozstrzygnięto kwestię kontroli Kongresu, wszyscy Republikanie głosowali przeciwko. Podobnie sytuacja wyglądała podczas zeszłotygodniowego głosowania w Izbie Reprezentantów; to wywołało ostrzeżenia Demokratów podczas kampanii wyborczej, że były prezydent Donald Trump i jego izolacjonistyczny kurs z hasłem „America First” przejęli nacjonalistyczne skrzydło Partii Republikańskiej.

Trump, który zachował pewne wpływy w partii, oskarża Bidena o obrzucanie Ukrainą pieniędzmi, gdy matkom zabrakło mleka dla niemowląt. Ten kryzys był spowodowany problemem z łańcuchem dostaw, a rząd nie miał z tym nic wspólnego.

Schumer powiedział, że jest bardzo zaniepokojony sprzeciwem republikanów wobec pomocy dla Ukrainy. Według niego „wydaje się”, że republikanie z ruchu „Make America Great Again” (MAGA) używają „tego samego luźnego przewodnika, którego używał Putin, kiedy spotykał się z byłym prezydentem Trumpem”.

Demokraci używają akronimu MAGA do przedstawiania republikanów jako ekstremistów.

Przywódca mniejszości w Senacie Mitch McConnell, zdecydowany zwolennik tego środka, ostrzegł rodaków, że zwycięstwo Rosji jeszcze bardziej zbliży wrogie siły do ​​granic ważnych partnerów handlowych Europy. Powiedział, że doprowadziłoby to do zwiększenia wydatków na obronę przez Stany Zjednoczone i zachęciłoby Chiny i inne kraje o ambicjach terytorialnych do przetestowania amerykańskiej determinacji.

„Najbardziej kosztowną i bolesną rzeczą, jaką Ameryka mogłaby zrobić na dłuższą metę, byłoby zaprzestanie inwestowania w suwerenność, stabilność i odstraszanie, zanim będzie na to za późno” – powiedział McConnell.

Środek został przyjęty po tym, jak sekretarz stanu Antony Blinken ogłosił, że Stany Zjednoczone zebrały dodatkowe 100 milionów dolarów. Broń i sprzęt o wartości 95 milionów dolarów od Pentagonu do Kijowa. Wraz z tą przesyłką wartość pomocy materialnej wysłanej na Ukrainę przez Stany Zjednoczone od początku rosyjskiej inwazji wzrasta do 3,9 mld. dolarów (3,7 mld euro). Blinken i inni urzędnicy administracji ostrzegają, że uprawnienia zostaną wyczerpane do czwartku, ale nowa ustawa doda ponad 8 miliardów dolarów. dolarów (7,6 mld euro).

Łącznie około 24 mld. Na uzbrojenie i wyposażenie sił ukraińskich przeznaczono 22,8 miliarda dolarów – opłata za broń, wymiana amerykańskiego sprzętu wysłanego na teatr wojny, opłata za rozmieszczenie wojsk amerykańskich w krajach sąsiednich.

9 mld 5 mld dolarów (8,55 mld euro) na wsparcie funkcjonowania rządu ukraińskiego, 5 mld dolarów (4,75 mld euro) – na wyżywienie krajów świata uzależnionych od obecnego spadku produkcji rolnej Ukrainy. Są też pieniądze na pomoc ukraińskim uchodźcom w Stanach Zjednoczonych, przejmowanie aktywów rosyjskich oligarchów, ponowne otwarcie ambasady amerykańskiej w Kijowie i osądzenie Rosji za zbrodnie wojenne.

Miara, która ma obowiązywać do września, potroiła początkowe 13,6 miliarda. 12,9 mld USD pomocy dla Ukrainy zostało zatwierdzone przez ustawodawców wkrótce po tym, jak w lutym Rosja dokonała inwazji na jej prozachodniego sąsiada.

Łączna suma 54 miliardów dolarów (51,3 miliardów dolarów) przekracza fundusze, które Stany Zjednoczone wydały ostatnio na całą zagraniczną pomoc wojskową i gospodarczą w ciągu roku i są zbliżone do wielkości rocznego budżetu wojskowego Rosji.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.