Robiąc zakupy w Polsce porównaj ceny: nie wszystko jest tańsze, trzeba zwracać uwagę na metki

Odkąd Polska zniosła VAT na produkty spożywcze, sklepy w mieście Seinai są prawie wyłącznie w języku litewskim. Nie ma jeszcze wystarczającej liczby kupujących z naszego kraju, aby stworzyć korki, ale ci, którzy już przyjechali, na pewno odwiedzą stację benzynową. A ci, którzy chodzą do sklepów, powinni uważnie przyjrzeć się metkom z cenami.

Wlej tyle paliwa, ile zmieści się do zbiornika

Od Lazdijai do Seinai – tylko 20 kilometrów. Ale po naszej stronie granicy litr benzyny kosztuje ponad 1,50, a na polskiej stacji benzynowej – 5,21 zł (1,15 euro). Dzięki takiej różnicy w cenie każdy Dzuk może zamienić się w kanał i przywieźć kanister sąsiadowi.

Przy wejściu do Sekwany po stronie litewskiej znajdują się dwie stacje benzynowe. Cena w piękniejszym miejscu jest kilka gramów wyższa, więc zwróciłem się do innych, przypominających bezimienne litewskie kolumny benzynowe z ostatniej dekady tego stulecia. Teraz raczej nie znalazłbym w naszym kraju tak zrujnowanych punktów paliwowych, jak i serwisu, w którym pracownik sam otwiera korek i napełnia bak bez słuchania. Nie trzeba pytać, kierowcy nadal nie kupują samochodów z litewskimi numerami.

Tym razem nie przyniosłem gotówki, wszędzie płacę kartą bankową, ale nadal interesuje mnie kurs euro w stosunku do złotówki w najpopularniejszych kantorach. W kasach byłego posterunku granicznego Lazdijai-Aradnykai za jedno euro płaci się 4,50 zł. A w Sejnach, tuż obok litewskiego centrum handlowego Biedronka, wymiana nawet się opłaca

Tylko subskrybenci mogą przeczytać cały artykuł

Subskrybując wspierasz niezależnych autorów i dziennikarzy. Silne i wolne media to filar demokracji i wartość, którą trzeba pielęgnować.

Zapraszamy do przyłączenia się do społeczności subskrybentów Delfi.

Czy jesteś subskrybentem?

Zaloguj sie

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.