Rita Tamašunienė: Tarcza antyinflacyjna dla Polski – inflacja uderza w Litwinów

Władza, zagubiona w poszukiwaniu „słusznej” polityki zagranicznej, wydaje się pozostawiać swoich obywateli samym sobie. Tutaj minister finansów zapytany o polskie inicjatywy na rzecz podniesienia inflacji mówi, że jesteśmy różnymi krajami. Może są różne, a może dla rządzących wygodnie jest tak myśleć i próbować przekonać innych? Podatek od wartości dodanej (VAT) obniżają również inne kraje Unii Europejskiej: Czechy, Hiszpania, Łotwa, Włochy, Cypr, ta sama Polska. Litwa nadal gorączkowo stoi na stanowisku, że obniżenie VAT niczego nie przyniesie. Inne kraje są w stanie obliczyć korzyści, ale my najwyraźniej jesteśmy wyjątkowi? U nas ludzie i firmy formują się z różnych glin.

Teraz będziesz musiał zdecydować, jak przetrwać, gdy inflacja osiągnęła dwucyfrowy poziom i nie ma nadziei, że się zatrzyma.

Premier Mateusz Morawiecki prezentując program „Tarcza Antyinflacyjna dla Polski” powiedział, że „państwo jest jak rodzina, więc w trudnych czasach musimy sobie nawzajem pomagać”. Aby pokazać opinii publicznej, że korzyści z VAT nie wpłyną na ich zyski, polscy przedsiębiorcy publicznie ogłaszają porównawcze ceny produktów i usług przed i po obniżce VAT. A korzyści są oczywiste dla wszystkich, a Polacy z trudem odczują szoki sezonu grzewczego. Oto inicjatywy podjęte przez polskich liderów:

· na produkty spożywcze – 0% VAT;

· na paliwo – 8% VAT;

· na ogrzewanie – 8% VAT;

· dla gazu – styczeń 5% VAT, od lutego – 0% VAT;

· prąd – 5% VAT;

· na nawozy – 0% VAT;

· państwowa spółka „PGNiG Obrót Detaliczny” obniżyła o 25% cenę gazu dla klientów biznesowych. Wszystkie małe firmy usługowe (piekarnie, fryzjerzy itp.) będą korzystać z tego samego rabatu na paliwo;

· dodatkowe wsparcie dla rodzin nie korzystających z centralnego ogrzewania od 400 zł do 1500 zł. rocznie (od 87 do 327 euro) w zależności od dochodów i liczby członków rodziny;

· nie zapominajmy, że 500 zł (109 euro) zasiłków rodzinnych wypłacanych jest od kilku lat, podczas gdy na Litwie nie da się wypłacić więcej niż 70 euro;

· i XIII emerytura dla seniorów.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej rodaków wybiera drogę do Suwałk, a litewscy biznesmeni narzekają, że trudno konkurować z polskimi producentami. To nie jest „nienawiść” do własnego kraju, to szukanie możliwości przetrwania, oszczędzania pieniędzy, aby mieć wystarczająco dużo pieniędzy na usługi publiczne i inne potrzeby. Już teraz stacje paliw działające na granicy zapowiadają, że będą musiały skrócić czas pracy, a nawet zwolnić, gdyż spadek ruchu klientów i wzrost płacy minimalnej coraz bardziej utrudniają zatrzymanie pracowników. A firmy logistyczne i osoby prywatne, kalkulując po prostu racjonalnie, będą tankować w Polsce, gdzie litr paliwa będzie kosztował mniej.

U nas ludzie i firmy formują się z różnych glin.

Jeśli rząd wyobraża sobie, że wzrost dochodów zatwierdzony jednocześnie z budżetem był wystarczający, to rzeczywistość jest zupełnie inna, wymagająca nowych rozwiązań i działań. Minister Finansów szepcze cichym głosem, że ogrzewanie może wymagać nawet 5% VAT. zmniejszać. Trzeba reagować tu i teraz, podejmować natychmiastowe decyzje, realnie pomagać naszym współobywatelom i naszym biznesom, przynajmniej czasowo obniżać podatki czy poszerzać krąg beneficjentów. Nie mamy takiej waluty narodowej jak Polska, ale przebywanie w strefie euro to także szansa.

Oczywiście łatwiej nic nie robić, ludzie jakoś się z tego wyjdą, przecież nie po raz pierwszy. Naród jest cierpliwy i zaradny. Z dnia na dzień byliśmy świadkami reform podatkowych i drastycznych cięć emerytur i świadczeń. Teraz będziesz musiał zdecydować, jak przetrwać, gdy inflacja osiągnęła dwucyfrowy poziom i nie ma nadziei, że się zatrzyma. Swoją drogą paradoksalnie, podczas gdy inne kraje obniżają podatki, na Litwie od rządzącej większości coraz częściej słyszy się o nowych podatkach, takich jak akcyza od nieruchomości, zanieczyszczeń czy praw środowiskowych, ale nie o reakcji na wzrost ceny.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.