Reakcja R. Tamašunienė na oburzające wypowiedzi Z. Jedinskiego w sprawie unii polsko-rosyjskiej

Rita Tamašunienė, przedstawicielka Litewsko-Polskiej Kampanii Wyborczej – Związku Rodzin Chrześcijańskich (AWPL-KŠS), powiedziała, że ​​partia kieruje się w swojej polityce zagranicznej zasadą, że Litwa jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej i NATO, a Polska jest jednym ze strategicznych partnerów regionu.

Tym samym przedstawiciel AWPL-KŠS odpowiedział na prośbę starszego frakcji Ruchu Liberalnego Eugeniusza Gentvilasa o ustosunkowanie się do wypowiedzi w sprawie unii polsko-rosyjskiej opublikowanej w relacji Zbigniewa Jedinskiego, byłego posła na Sejm, a obecnie asystent posła Ceslava Olševskisa.

E. Gentvilas zaznaczył, że AWPL-KŠS jako partia parlamentarna uczestniczy w przygotowaniu porozumień narodowych dotyczących polityki obronnej i zagranicznej, dlatego chciałby poznać oficjalne stanowisko partii w sprawie wystąpienia Z. Jedinskiego.

„Wśród sygnatariuszy powinna być AWPL. Jeden z przywódców tej partii, Zedinsky, powiedział wczoraj, że Rosja powinna stworzyć wspólne państwo z Polską i że Polska powinna wystąpić z UE i NATO. AWPL jest partią parlamentarną, otrzymuje dotacje budżetowe i chciałby poznać stanowisko AWPL lub przewodniczącego partii w sprawie wystąpienia Z. Jedinskiego – powiedział E. Gentvilas podczas czwartkowej sesji plenarnej.

R. Tamašunienė, przedstawiciel AWPL-KŠS, odpowiedział, że partia „działa na zasadach przy przygotowywaniu porozumień dotyczących obronności i spraw zagranicznych – Litwa jest pełnoprawnym członkiem UE i NATO i wzmacniamy swoje pozycje w tych organizacjach międzynarodowych które gwarantują nasze bezpieczeństwo”.

„Jednym z naszych strategicznych partnerów w regionie jest Polska i pracujemy z Polską, aby osiągnąć lepszy i bardziej efektywny udział w tych ważnych organizacjach oraz wspierać aspiracje Ukrainy. My, parlamentarzyści, podążamy za tym stanowiskiem i te stanowiska są jasno i jasno wyrażone w pracy tych grup roboczych” – powiedziała R. Tamašunienė.

Zbigniewa Jedinskiego. Ž. Zdjęcie Gedvilosa/BNS

Poseł na Sejm Č. Olševskis mówi, że stanowisko i funkcje jego doradcy Z. Jedinskisa nie obejmują tematu polityki międzynarodowej, a jego komentarz w dyskusji na Facebooku traktuje jako osobistą opinię.

„Konstytucyjna zasada wolnej myśli jest jedną z najważniejszych w dziedzinie praw człowieka. Dlatego w oświadczeniu mojego doradcy Z. Jedinskiego stwierdzono: „Polska musi jak najszybciej opuścić NATO i UE i zawrzeć sojusz z Rosją To będzie najsilniejszy związek krajów słowiańskich, oparty na wartościach chrześcijańskich i rodzinnych, z którego skorzystają obywatele polscy, a nie ktoś po drugiej stronie oceanu” – uważam jego osobiste zdanie. I tylko tak można to ocenić „C. Olševskis jest cytowany w opublikowanym przez partię raporcie.


Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.