Rada Zakładowa zaakceptowała przejęcie Grupy Lotos przez Orlen


Stanowisko : 2022-06-21 11:50

Zdjęcie: Kacpero Pempelo (Reuters/Scanpix)
Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek transakcję, w ramach której największy polski koncern naftowy Orlen przejmuje głównego konkurenta w kraju Grupę Lota, podało polskie radio.

Komisarz UE ds. konkurencji Margrethe Vestager powiedziała, że ​​warunki, na jakich Orlen wejdzie do Grupy Lotto, nie będą prowadziły do ​​wzrostu cen paliw ani otwarcia rynków.

Daniel Obajtek, szef Orlenu, powiedział, że transakcja, która została dostarczona w 2018 roku i od dłuższego czasu negocjuje z KE, ma zostać sfinalizowana na przełomie lipca i sierpnia.

Konieczna jest akceptacja warunków umowy, którą zawieramy z naszymi partnerami. To jest ostatni element. Mamy miesiące na dokonanie wszystkich korekt, które zostały wprowadzone (umowa o połączeniu), ale nie przygotowują one przejęcia grupy Lotto. Spodziewamy się sfinalizowania transakcji w lipcu lub sierpniu bardzo szybko, ale jest to możliwe – mówi Obajtek.

Dodał, że przejęcie Grupy Lota wpisuje się w strategię Orlenu, by stać się firmą na tyle wpływową, by konkurować na arenie międzynarodowej.

List intencyjny w sprawie przejęcia Grupy Lota przez Orlen został podpisany z polskimi władzami latem 2018 roku, a w połowie 2019 roku wymagana jest zgoda Komisji Europejskiej na transakcję.

Latem 2020 roku Orlen podpisał z rządem list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli nad kontrolowaną przez siebie firmą naftowo-gazową Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.