R. Karbauskis: Sytuacja zbożowa na Ukrainie jest tragiczna

Przedstawiciele partii parlamentarnych w Sejmie podpisali porozumienie o edukacji. Zdjęcie Judity Grigelytė (VŽ)

Ramūnas Karbauskis, lider Związku Chłopów i Zielonych Litwy (LVŽS), mówi, że przedstawiciele władz i firm litewskich i ukraińskich powinni dyskutować o tym, jak wywieźć zboże z Ukrainy. Według niego sytuacja zbożowa na Ukrainie jest „tragiczna”.

„Na Ukrainie jest tragiczna sytuacja ze zbożem, bo jest zboże, które nie zostało wyeksportowane, zostanie zebrane i nie będzie gdzie mu pomóc. To sprawa nie tylko Litwy, ale całej Unii Europejskiej, – powiedział dziennikarzom sejmowym R. Karbauskis.

Według niego powinna powstać komisja z udziałem ministerstw Ukrainy i Litwy oraz przedstawicieli firm, które mogłyby zajmować się takimi sprawami.

„Jeśli chodzi o dyskusję na konkretne tematy, jak na przykład jak wywieźć plon z Ukrainy, który będzie uprawiany, jak nie sadzić go na polach, jak nie wywołać głodu w Afryce, tutaj wszystko jest zagrożone. Oczywiście, tylko cywilne służba nie rozwiąże problemu, na Ukrainie i na Litwie są stowarzyszenia zawodowe, istnieje model działania. Jeśli nie uda się rozwiązać stosunków między Litwą a Ukrainą, Unia Europejska i inne instytucje, które mogłyby pomóc w rozwiązaniu tranzytu problemy powinny się włączyć, powiedział Karbauskis.

„Czas zacząć konkretnie mówić o tym, jak będziemy żyć, bo za kilka miesięcy i wymiotują, jeśli wszystko się zawali, to będzie tragedia nie tylko dla Ukrainy, ale i dla całego świata” – zadeklarował.

Minister transportu i komunikacji Marius Skuodis powiedział w środę, że Litwa jest gotowa pomóc usunąć zboże z niesprzedanych zbiorów zbóż na Ukrainie w zeszłym roku. Według niego ziarno miałoby być transportowane przez Polskę do portu w Kłajpedzie, oferty zostały już złożone do firm, a test powinien odbyć się w najbliższym czasie.

Eksport zboża z Ukrainy został zakłócony przez wojnę, która wybuchła w Rosji pod koniec lutego.

Marius Vaščega, szef przedstawicielstwa Komisji Europejskiej na Litwie, powiedział wcześniej, że Ukraina zajmuje 10% światowego rynku pszenicy, 13% jęczmienia, 15% kukurydzy i ponad 50% oleju słonecznikowego.

Afryka Północna i Bliski Wschód czerpią ponad 50% swojego importu zboża z Rosji i Ukrainy.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.