Putin: Białoruś pozostaje dobrym miejscem do negocjacji z Ukrainą

Białoruscy autorytarni liderzy Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin. Zdjęcie: Michaił Klimentyevo Sputnik/Scanpix

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, że Białoruś pozostaje akceptowalnym miejscem rozmów z Ukrainą. Podczas spotkania Putina z nieślubnym władcą Białorusi Aleksandrem Łukaszenką obaj autorzy mówili o umacnianiu wzajemnej jedności.

Chciałbym podziękować moim białoruskim kolegom za zorganizowanie szeregu rund negocjacyjnych na ich terytorium. Nawiązanie bezpośredniego dialogu z Ukrainą było w dużej mierze zasługą osobistego wysiłku Aleksandra Łukaszenki. Uważamy, że Białoruś jest dobrym miejscem do rozwijania nowych relacji – powiedział Putin.

Ukraina wybiera do negocjacji turecką stolicę Stambuł i uważa to za małe zwycięstwo. Podczas gdy Rosja przeprowadziła atak na stolicę Ukrainy na Białorusi, jej infrastruktura wojskowa była wykorzystywana do ataków powietrznych i rakietowych i nie jest uważana za kraj neutralny.

Łukaszenka, który podczas swojej wtorkowej wizyty na rosyjskim Dalekim Wschodzie całkowicie polega na wsparciu Kremla, zademonstrował swoje poparcie dla kremlowskiego reżimu.

Na Białorusinów można polegać. Bez względu na sytuację zawsze będziemy z wami, Łukaszenko zacytował wypowiedź TASS.

zostaniesz oskarżony

Nielegalny władca Białorusi oddał hołd rosyjskiemu Dalekim Wschodowi.

Daleki Wschód jest daleko, ale to są ms. Uratowaliśmy się w jedności i jesteśmy gotowi ją wzmocnić – dodał A. Łukaszenka.

Łukaszenko nie zapomniał oskarżyć Hiera o próbę zniszczenia Rosji i Białorusi podczas wspólnej konferencji prasowej.

Jak mówi, nigdy nie było tak niebezpiecznego i skomplikowanego momentu w naszych stosunkach z Zachodem we współczesnej historii.

Łukaszenko oskarżył Stany Zjednoczone o pogorszenie stosunków z Zachodem.

Widzimy, jak Amerykanie wywierają presję nie tylko na Ukrainę, ale także na Polskę i kraje bałtyckie do walki z Białorusią – dodał.

Chociaż Ukraina wielokrotnie ostrzegała, że ​​Kreml naciska na Łukaszenkę, aby bezpośrednio uczestniczył w rosyjskich działaniach wojskowych na Ukrainie, nie ma dowodów na to, że siły białoruskie są zaangażowane w jakiekolwiek działania wojskowe. W Vukiai najwyższe pozycje wojskowe, które są ważne dla przetrwania A. Łukaszenko, zbliż się do tego. Jednak Rosja wykorzystuje terytorium Białorusi do przygotowywania ataków na Ukrainę.

Frank Viaorka, doradca przywódcy białoruskiej opozycji Światłana Cichanouskiej, powiedział w mediach społecznościowych, że Łukaszenko desperacko potrzebuje spotkania z Putinem.

Jego sytuacja jest bardzo niestabilna. Putin jest ostatnią i jedyną osobą, która poparła post. Putin potrzebuje także Łukaszenki jako sojusznika w wojnie w Moskwie i lojalnego wasala. Żeby Putin nie wydawał się zupełnie odizolowany i samotny – mówi Viaorka.

Putin i Łukaszenka spotkali się w Dzień Kosmonautyki, który odbył się w kosmodromie Wostonii na Dalekim Wschodzie Rosji.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.