Przywódcy państw gratulują Polsce z okazji Święta Konstytucji Maja

We wtorek przywódcy kraju złożyli Polsce gratulacje z okazji Majowego Dnia Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów (ATR).

„Dzisiaj znów aktualne jest motto Konstytucji 3 Maja – o naszą i waszą wolność – które zainspirowało pokolenia do walki o wolność i niepodległość” – powiedział prezydent Gitanas Nausėda w przesłaniu gratulacyjnym.

Podkreślił potrzebę dalszego wspierania Ukrainy, która znajduje się obecnie pod rosyjską agresją militarną.

„Ukraina jest pod militarną agresją Rosji i walczy nie tylko o bezpieczeństwo swojego narodu, ale także o bezpieczeństwo wszystkich naszych Europejczyków. „Musimy nadal mocno wspierać ukraińskich braci, a także aspiracje kraju do integracji europejskiej , dając ludziom nadzieję na życie w Unii Europejskiej – powiedział.

Podkreślił, że docenia bliską przyjaźń Litwy z Polską, która jest silnym partnerem tego kraju zarówno w UE, jak i NATO.

Według premier Ingridy Šimonytė konstytucja ta wyraźnie wskazywała na „orientację europejską”.

„Dokument narodził się w okresie nadzwyczajnych wyzwań dla Rzeczypospolitej, ale podkreślał jedynie odpowiedzialność jej obywateli wobec państwa, wolę reform oraz preferowanie kultury porozumienia i kompromisu, a nie siły. Konstytucja 3 Maja to nie tylko ważne wydarzenie historyczne – pierwsza pisana Konstytucja w Europie i druga tego typu na świecie – ale także inspirujący przykład dla naszej teraźniejszości” – powiedział szef rządu.

Według niej ta data jest nową okazją do oceny wspólnych osiągnięć z Polską oraz dalszego umacniania przyjaźni i partnerstwa strategicznego.

Przewodnicząca Seimasu Viktorija Čmilytė-Nielsen również podkreśliła znaczenie komunii.

Ukraina jest pod militarną agresją Rosji i walczy nie tylko o bezpieczeństwo swojego narodu, ale także o bezpieczeństwo wszystkich naszych Europejczyków.

„Mam nadzieję, że ideały Konstytucji 3 Maja nadal będą pomagać naszym państwom w ścisłej współpracy, ocenie zarówno środowiska, jak i wyzwań, uzgadnianiu celów strategicznych i ich realizacji. wiadomość gratulacyjna.

Według niej Konstytucja ATR pozostaje najbardziej uderzającym pomnikiem oświeceniowego prawa.

„Charakteryzuje się nowatorskimi pomysłami prawnymi, współpracą opartą na zasadach równości i wartości, ustawa ta jest nadal bardzo ważna dla naszych stosunków dwustronnych, istotna dla rozwoju litewskiego i polskiego społeczeństwa obywatelskiego” – powiedziała V. Čmilytė-Nielsen.

Konstytucja 3 maja uważana jest za pierwszą konstytucję w Europie. Została uchwalona przez ATR czteroletniego Sejmu 3 maja 1791 r. Wzajemna przysięga została przyjęta nieco później, 20 października.

W Polsce 3 maja jest ważnym świętem, na Litwie wspomina się o nim skromniej, bo Konstytucja w niektórych ocenach sprowadziła niepodległość Wielkiego Księstwa Litewskiego do wspólnego państwa z Polską.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.