Przywódcy krajów bałtyckich wzywają do dodatkowego wsparcia UE dla ukraińskich uchodźców

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Przywódcy państw bałtyckich proszą o dodatkowe wsparcie Unii Europejskiej dla wsparcia uchodźców wojennych na Ukrainie – poinformował we wtorek prezydent Litwy.

Prezydent Litwy Gitanas Nausda wraz z premier Estonii Kają Kallas i premierem Łotwy Krijanis przedstawili przewodniczącego Rady Europy Charlesa Michela, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen oraz przewodniczącą francuskiej prezydencji Emmanuela Macrona.

W najbliższym czasie przywódcy bałtyccy zaapelowali do Komisji Europejskiej o przedstawienie propozycji stworzenia nowego instrumentu finansowego finansowanego z budżetu UE.

Generalnie przywódcy państw bałtyckich twierdzą, że militarna agresja Rosji na Ukrainę spowodowała bezprecedensowe zagrożenia i konsekwencje dla życia gospodarczego, a także dla praw i wolności człowieka. W rezultacie kryzys humanitarny wybuchł nie tylko na Ukrainie, ale także w państwach członkowskich goszczących uchodźców, głównie w krajach graniczących z UE z Ukrainą i krajami bałtyckimi.

Według bałtyckiego lidera środki zostałyby przeznaczone na wsparcie uchodźców w państwach członkowskich, w których liczba zarejestrowanych uchodźców ukraińskich przekracza 1% populacji.

Zdaniem Przewodniczącego, choć wcześniejsze propozycje Komisji Europejskiej dotyczące ewentualnego wsparcia budżetowego UE dla krajów uchodźców są mile widziane i ważne dla tych państw członkowskich, które wciąż mają niewykorzystane fundusze unijne, to jednak nie wystarczą one, aby dziś sprostać trzem państwom bałtyckim.

Wojna na Ukrainie nasila się, a napływ uchodźców i związane z tym potrzeby finansowe na przyjęcie rosną z każdym dniem. Wydatki te są obecnie w dużej mierze pokrywane z budżetu państwa – precyzuje w raporcie G. Nausda.

Musimy podzielić się uwagą finansową, którą obecnie w nieproporcjonalnym stopniu obciążają budżety krajowe. Solidarność UE ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia odpowiedniego wsparcia uchodźcom wojennym na Ukrainie – powiedział prezydent.

Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego inne kraje europejskie uciekły od czasu wojny około 5 milionów ludzi. ponad 8 mln. zostali zmuszeni do opuszczenia domu na Ukrainie.

Według ONZ około 1,15 miliona Ukraińców zarejestrowało się jako uchodźcy w sąsiedniej Polsce, około 780 000 w Niemczech, prawie 370 000 w ECU i prawie 120 000 więcej w Hiszpanii. 57 000 ukraińskich uchodźców wojennych zarejestrowanych na Litwie.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.