Przewodniczący Seimas NSGK: Pierwsze znaki wskazują, że nasze oczekiwania w Madrycie zostaną spełnione

Wczesne sygnały wskazują, że oczekiwania Litwy dotyczące posiadania brygady NATO i wzmocnienia obrony powietrznej znajdą odzwierciedlenie w dokumencie końcowym sojuszu na szczycie, mówi przewodniczący Seimas National Security and Defense Committee (NSGC).

„Właśnie wtedy do nas dotarło. Są też dobre sygnały o naszych celach – o transformacji zdolności NATO tutaj, o przejściu do brygady, a także o elementach obrony powietrznej i możliwości zorganizowania dywizji w każdego z krajów bałtyckich” – powiedział Laurynas Kasčiūnas podczas prezydencji przed szczytem w Madrycie w poniedziałek.

„Stale wzmacniamy nasze wysiłki dyplomatyczne w tym kierunku i na pierwszy rzut oka, jeśli chodzi o dokumenty końcowe, wydaje się, że jest duża szansa, że ​​nasze oczekiwania zostaną spełnione” – powiedział.

Jesteśmy zjednoczeni w tym, co jako państwo musimy osiągnąć.

Litwę reprezentować będzie w Madrycie prezydent Gitanas Nausėda.

„Myślę, że w tym semestrze będzie można mówić o pozytywnym ukoronowaniu wysiłków wszystkich organów władzy” – powiedział parlamentarzysta.

Zdaniem szefa komitetu NSGC dokument przyjęty przez uczestników szczytu NATO utoruje Litwie drogę do dyskusji z Niemcami i innymi sojusznikami o ich udziale w tworzeniu brygady frontowej.

„Zaraz po tym, jak mamy dokument potwierdzający powstanie brygady, musimy brać się do pracy i natychmiast ruszać z Niemcami, żeby wymyślić plan, jaką pracę domową musimy odrobić w zakresie infrastruktury do negocjacji z Niemcy o tej brygadzie, żywioły natychmiast przybędą na Litwę” – powiedział BNS L. Kasčiūnas.

Według niego „najważniejsze jest to, że formułowanie NATO toruje do tego drogę”.

„Zgodnie z tym, co jest obecnie wiadome, muszą otworzyć nam możliwości porozmawiania o tym z Niemcami” – powiedział przewodniczący komisji sejmowej.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział w poniedziałek, że Sojusz wzmocni siły rozmieszczone w skrzydle wschodnim w jednostki wielkości brygady.

Sojusz rozmieścił międzynarodowe bataliony w każdym z państw bałtyckich i w Polsce w 2017 roku.

Wcześniej litewscy urzędnicy mówili, że część brygady dowodzonej przez Berlin zostanie rozmieszczona w samym kraju, a część pozostanie w Niemczech i zostanie przydzielona na Litwę.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.