Prokurator MTK dołączy do unijnego zespołu badającego przestępstwa na Ukrainie

Prokurator Generalny Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) dołączy do zespołu unijnych śledczych badających domniemane zbrodnie wojenne na Ukrainie – poinformowała w poniedziałek Agencja Współpracy Sądowej UE.

„Prokuratura Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze wniesie wkład do Wspólnego Zespołu Śledczego (JIT) w śledztwo w sprawie domniemanych szczególnie poważnych przestępstw międzynarodowych popełnionych na Ukrainie” – powiedział Eurojust w oświadczeniu.

Prokurator Generalny Karim Khan podpisał porozumienie z prokuratorami generalnymi Litwy, Polski i Ukrainy o udziale we wspólnym zespole śledczym w sprawie rzekomych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego.

Porozumienie „ma na celu ułatwienie dochodzeń i ścigania w zainteresowanych krajach, jak również w tych [tyrimus]które można skierować do MTK” – powiedział Eurojust.

„Dzięki tej umowie strony JIT i prokuratura wysyłają jasny sygnał, że dołoży się wszelkich starań, aby zebrać dowody poważnych międzynarodowych zbrodni popełnionych na Ukrainie i postawić winnych przed wymiarem sprawiedliwości” – podała agencja w Hadze.

Prawie dwa tygodnie temu Chan udał się do ukraińskiego miasta Bucha, które przez kilka tygodni było okupowane przez siły rosyjskie, a po ich wyjeździe znaleziono setki cywilów.

„Po prostu doszliśmy do naszej wiedzy w tamtym czasie. „Jesteśmy tutaj, ponieważ mamy dobry powód, by sądzić, że popełnione tutaj zbrodnie podlegają jurysdykcji tego sądu” – powiedział Khan dziennikarzom w tamtym czasie.

Rosja zaprzecza odpowiedzialności za zabijanie cywilów, a prezydent Władimir Putin nazwał doniesienia o strzelaniu przez rosyjskich żołnierzy do cywilów „fikcyjnymi”.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.