Prezydent USA podpisuje ustawę Lendliz dla Ukrainy


Poczta : 2022-05-10 06:42

Zdjęcie: Drew Angerer (Getty Images/AFP/Scanpix)
Prezydent USA Joe Biden złagodził w poniedziałek warunki, aby przyspieszyć dostawy amerykańskiej broni na Ukrainę, wprowadzając ustawę opartą na systemie usuwania much z czasów II wojny światowej, który pomógł sojusznikom Waszyngtonu pokonać nazistowskie Niemcy.

Pan Biden podpisał Ustawę Lendliza w Gabinecie Owalnym państw bałtyckich i powiedział, że Stany Zjednoczone popierają Ukrainę w obronie jej kraju i jej demokracji przed brutalną wojną Putina (prezydenta Rosji Władimira).

Uznając, że Stany Zjednoczone wydały już miliardy dolarów na wspieranie Kijowa, prezydent zwrócił większą uwagę na agresję.

Biden powiedział, że podpisał ustawę dzień po 8 maja, kiedy Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia obchodziły obchody Dnia Weterynarii i upadku Trzeciej Rzeszy Adolfa Hitlera w 1945 roku.

Zakład Landlise opiera się na programie II wojny światowej, który pomógł Europie przeciwstawić się Hitlerowi, powiedział Biały Dom.

Środek odnawia prawo podpisane w 1941 r. przez ówczesnego prezydenta Franklina D. Roosevelta, aby pomóc sojusznikom w walce z nazistowskimi Niemcami. Zakład Landlise’a został przyjęty przez Kongres na polecenie ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla i pozwolił Waszyngtonowi na scedowanie lub wydzierżawienie statusu wojskowego amerykańskim sojusznikom.

Wraz z podpisaniem ustawy o obronie demokracji na Ukrainie z 2022 r. administracja będzie miała większe możliwości tworzenia stopni wojskowych nie tylko dla Ukrainy, ale także dla sojuszników w Europie Wschodniej, w tym Polski.

Przewodniczący zauważył również, że 9 maja przypada Dzień Europy, upamiętniający zbrodnię Unii Europejskiej w latach 50. oraz pojawienie się nowych sił gospodarczych i światowych potęg.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.