Premier: Terminal LNG w Kłajpedzie to za mało dla wszystkich krajów bałtyckich

Fot. Algimantas Kalvaiis

Terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajdzie to za mało, by zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na gaz bałtycki, dlatego trzeba się z tym uporać – mówi premier Ingrida.

Skomentowała wznowienie przez Estonię rozmów z Łotwą i Finlandią na temat projektu drugiego terminalu LNG w krajach bałtyckich.

Estończycy mogą i powinni rozmawiać o tym z Łotyszami, bo jeśli chodzi o dostawy gazu ziemnego i źródła alternatywne, litewski terminal skroplonego gazu ziemnego jest odpowiedzią, ale niewystarczającą, powiedział I. imonyt dziennikarzom w Weeks czwartek.

Zdaniem premiera konieczne jest oszacowanie zużycia ropy na Bałtyku, możliwości jego ograniczenia i dostarczania gazu do innych krajów, np. Polski, gdy wkrótce zostanie oddany do eksploatacji gazociąg litewsko-polski. .

Widzę, że nasz terminal nie wystarczy na pokrycie wszystkich krajów bałtyckich i ten problem trzeba rozwiązać – dodał.

I. imonyt powiedział, że obecnie nie ma dyskusji na temat rozbudowy mocy terminalu LNG w Kłajdzie.

Taavi Aasas, estoński minister gospodarki i infrastruktury, powiedział, że Estonia prowadzi negocjacje z Łotwą i Finlandią w sprawie możliwości budowy wspólnego terminalu importowego LNG, ale decyzja w tej sprawie nie została jeszcze ogłoszona.

Według niego, terminal LNG w Kłajpedzie może zaspokoić zaledwie połowę zapotrzebowania krajów bałtyckich i fińskiego rynku gazu, które sięga 6065 terawatogodzin (TWh) rocznie.

Timo Tatar, wicekanclerz estońskiego Ministerstwa Gospodarki ds. Energii, powiedział, że terminal LNG podczas lotu kosztowałby 300 milionów euro, aby zaspokoić potrzeby kraju. Eur, ale istnieje możliwość wynajęcia takiej jednostki.

Premier Łotwy Krijanis Karinis powiedział niedawno, że zgadza się, że kraje bałtyckie potrzebują kolejnego terminalu LNG i że jego lokalizacja może znajdować się na Łotwie.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.