Premier RP: Polska współpracuje z Litwą i Łotwą w ochronie granicy UE

Morawiecki powiedział na Twitterze, że rozmawiał z premier Litwy Ingrid Simonyte i premierem Łotwy Krišjanis Karinis na temat kryzysu migracyjnego – poinformowała polska agencja PAP.

„Po prostu przyszło nam wtedy do głowy [Aliaksandro] O atakach na reżim Łukaszenki napisał na Twitterze szef polskiego rządu. „Współpracujemy ściśle i w skoordynowany sposób, aby chronić granice UE i wzywamy do wspólnych działań w celu zakończenia agresji Łukaszenki, manipulacji mediami i kłamców”.

Wcześniej w sobotę minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau omówił sytuację na granicy białoruskiej z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem i francuskim dyplomatą Jean-Yvesem Le Drianem.

Rau otrzymał również telefon od szefa polityki zagranicznej UE Josepa Borrella, podało polskie radio.

Ministrowie spraw zagranicznych UE spotkają się w poniedziałek, aby omówić nowe sankcje wobec Mińska, podają agencje informacyjne. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​kraje UE zgodzą się na nowe środki przeciwko Białorusi w przyszłym tygodniu.

Tymczasem prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest „sprawą poważnego zaniepokojenia”.

Od zeszłej wiosny Litwa, Polska i Łotwa przyjęły znacznie więcej migrantów z Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów próbujących nielegalnie przedostać się do UE przez Białoruś. Polski rząd szacuje, że po stronie białoruskiej w pobliżu polskiej granicy przebywa obecnie około 2000 do 4000 migrantów, którzy regularnie próbują przedostać się na jej terytorium.

Polska ogłosiła stan wyjątkowy 2 września ze względu na sytuację graniczną.

Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i Internecie bez pisemnej zgody UAB BNS.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.