Premier Polski mówi, że na podstawie decyzji Litwy o dopuszczeniu misji tajwańskiej do działania

„Litwa jest jednym z naszych najbliższych partnerów i przyjaźnimy się, więc mamy nadzieję, że to, co robi Litwa, leży w interesie państwa litewskiego. Gorąco popieramy wszelkie działania litewskie, także w tej kwestii” – powiedział Morawieckis podczas konferencji prasowej Premier Ingrida Šimonyte.

„Zawsze będziemy rozumieć i współpracować z jednym z naszych najbliższych przyjaciół” – dodał.

Misja tajwańska w Wilnie została otwarta w tym tygodniu, ale Chiny, wściekłe na nazwę instytucji, postanowiły ograniczyć poziom przedstawicielstwa dyplomatycznego z Litwą.

Chiny są wściekłe z powodu tajwańskiej nazwy użytej w nazwie, ponieważ Pekin widzi próby Tajwanu, by działać jako niezależne państwo.

W innym miejscu na świecie misje tajwańskie działają w imieniu stolicy, Tajpej, w następstwie międzynarodowego konsensusu, że nazwa nie jest sprzeczna z polityką „jednych Chin”, której celem jest zapobieganie traktowaniu Tajwanu jako odrębnego państwa.

Pekin ogłosił w niedzielę, że zredukuje przedstawicielstwo dyplomatyczne z Litwą do poziomu administratora.

Podczas konferencji prasowej premier Ingrida Šimonytė podkreśliła, że ​​misja tajwańska ma charakter niedyplomatyczny i skupi się na rozwoju stosunków gospodarczych i kulturalnych między Litwą a Tajwanem.

– To, że Litwa chce zintensyfikować stosunki gospodarcze, kulturalne i naukowe z Tajwanem, zostało zapowiedziane w programie rządowym i ta decyzja nie jest zaskakująca – powiedział premier.

Według niej, nie dopuszczając do działania tajwańskiej misji, Litwa nie naruszyła polityki „jednych Chin”.

W ostatnich latach stosunki między Litwą a Chinami stale się pogarszają. Wiosną Litwa wycofała się z formatu współpracy Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami 17+1.

Biznesmeni litewscy twierdzą, że spory między Wilnem a Pekinem znacznie utrudniły handel z tym krajem azjatyckim.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.