Posłowie bałtyccy i polscy apelują do NATO, by nie ulegało rosyjskim żądaniom

Parlamentarzyści z trzech krajów bałtyckich i Polski wzywają NATO do pozostania zjednoczonym w obliczu narastającego zagrożenia ze strony Rosji i niepoddawania się jej zagrożeniom.

Napisali do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Geralda E. Connolly’ego oraz komisji parlamentarnych NATO odpowiedzialnych za politykę zagraniczną i bezpieczeństwa (URK). Ich prezydenci zainicjowali ten list.

W liście przewodniczący bałtyckiej i polskiej komisji parlamentarnej stwierdzają, że żądania Rosji wobec Sojuszu są sprzeczne z prawem do samostanowienia i zasadą polityki otwartych drzwi NATO.

Ukraina, Sakartwell i inne państwa mają prawo wyboru własnego kierunku bezpieczeństwa, a ani Rosja, ani żadne inne państwo trzecie nie ma prawa głosować w sprawie przyjęcia nowych członków do NATO.

„Ukraina, Sakartwell i inne kraje mają prawo do wyboru własnego kierunku bezpieczeństwa, a ani Rosja, ani żaden inny kraj trzeci nie ma prawa głosować w sprawie przyjęcia nowych członków do NATO. epoki, kiedy Europa została podzielona na strefy wpływów wielkich mocarstw” – powiedziała Laima Andrikienė, przewodnicząca litewskiego Seimas URK.

W liście podkreślono, że bezpieczeństwo członków Sojuszu jest niepodzielne, a obrony państw bałtyckich i Polski nie można łączyć z rosyjskimi działaniami na granicy z Ukrainą.

Według przewodniczącego NSGC, Laurynasa Kasčiūnasa, Obszar Gwarancji Bezpieczeństwa NATO jest integralny, równo chroniony i nie jest podzielony na strefy ani linie, ponieważ jest to jedna z podstawowych zasad NATO. Żądania Rosji ograniczenia zdolności obronnych Sojuszu są nie do przyjęcia.

„W liście wzywamy do wzmocnienia zdolności odstraszania NATO, ponieważ odstraszanie jest tańsze niż obrona” – podkreślił L. Kasčiūnas.

Ponieważ Rosja koncentruje się na granicy z Ukrainą, ponad 100 000 żołnierzy i sprzętu wojskowego, na Zachodzie rośnie obawa, że ​​Moskwa przygotowuje się do inwazji na sąsiedni kraj.

W grudniu Rosja zażądała od NATO prawnie wiążących gwarancji, że Sojusz nie przyzna członkostwa Ukrainie i innym byłym republikom sowieckim, ani nie rozmieści tam wojsk i uzbrojenia.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *