Ponad 870 000 uchodźców powróciło na Ukrainę

Ukraińscy uchodźcy na stacji Peremysk (Polska). Zdjęcie: Amy Katzo (ZUMA Press Wire/Scanpix)

Ukraińscy pogranicznicy poinformowali we wtorek, że ponad 870 000 Ukraińców, którzy uciekli za granicę od początku rosyjskiej inwazji, już wróciło do kraju.

Przedstawiciel Andrij Demczenko powiedział, że codziennie wraca od 25 000 do 30 000 Ukraińców, a do kraju wraca coraz więcej kobiet, dzieci i osób starszych. Na początku wojny prawie tylko mężczyźni wracali na Ukrainę, by walczyć z rosyjską inwazją.

Powracający teraz „mówią, że widzą bezpieczniejszą sytuację, zwłaszcza w regionach zachodnich, i że nie mogą dłużej przebywać za granicą” – powiedział dziennikarzom Demchenko.

„Są gotowi wrócić do domu i zostać tutaj” – dodał.

Zmiana nastąpiła, gdy pod koniec ubiegłego miesiąca siły rosyjskie wycofały się z zaciekle bronionej stolicy Kijowa i przygotowały się do nasilenia ataków na wschodniej Ukrainie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało 3 kwietnia, że ​​do kraju powróciło 537 tys. osób.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) powiedział we wtorek, że 4 615 830 Ukraińców uciekło z kraju od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego. Od poniedziałku liczba ta wzrosła do 68 095.

„Chociaż liczba osób przekraczających granicę znacznie się zmniejszyła, odkryliśmy, że osoby przekraczające (granicę) są bardziej narażone, mają mniej zasobów i mniej planów wyjazdu” – powiedział rzecznik UNHCR Matthew Saltmarsh w Genewie.

Zdecydowana większość uchodźców przekroczyła granicę do sąsiednich krajów UE: Polski, Rumunii, Węgier i Słowacji, a także do Mołdawii spoza UE.

Około 90% uchodźców, którzy opuścili Ukrainę, to kobiety i dzieci. Mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat kwalifikujący się do służby wojskowej nie mogą opuszczać kraju.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.